Haybe Grubu İle Müzikleri ve Sahneleri Üzerine SöyleşiRock müzik alanının yeni nesil gruplarından “Haybe” ile grubun kuruluş dönemlerinden günümüze bir yolculuğa çıktık. Sadece rock dinleyenlerin değil; yi müzik seven müzikseverlerin de beğeneceğine inandığımız şarkıların sahibi Haybe ile sohbetimiz sonunda grubu dinleyebileceğiniz dijital platform linklerine ve grubun sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz.

“Albüm bir rock grubunun CV’sidir.”

Haybe
Haybe

Haybe’yi ve grup elemanlarını kısaca tanıyabilir miyiz? Kimlerden oluşuyor ve herkes ne kadar zamandır grupla birlikte?

Haybe grubu 4 kişiden oluşuyor. Adnan Enes Kaya (solo gitar-geri vokal), Yusuf Can Çapar (bas gitar-geri vokal), Tahir Çiftçi (vokal) ve Eren Erdal Yılmaz (davul). Yusuf ve Enes grubun kurucu üyeleriyiz ve 2018’den beri birlikteyiz. Sonrasında grupta yapılan değişiklikler ile aramıza ilk önce Eren 2019 yılında katıldı; son olarak da Tahir 2020 yılı başında aramıza katıldı.

Hep gruplara sorulur ya, sizi de atlamayalım. : )
Grubunuzun ismi nereden geliyor? Hikayesi nedir?

Grubumuzun ismi aslında tam olarak kelime anlamını taşıdığı için “Haybe” adını almıştı.

İlk kurulduğumuz zamanlarda daha tam bir grup bile sayılmazken yaptığımız bestelerin ortada öylece kalması ve boşuna yapıyormuşuz gibi düşünmeye başladığımız bir anda konulmuştu. Haybe, kelime anlamı olarak boş-beleş demek olduğu için, boşuna uğraşıyoruz manasında kendimize Haybe demiştik ve daha sonra hoşumuza gittiği için bu isimde karar kıldık.

2018’den bu yana müzik yolculuğunuza; single’lar, albüm ve şimdi de EP sığdırdınız. Grupların üretim süreci daha hareketli, hatta bazen sancılı olabiliyor, sizde durumlar nasıl? Üretim ve kayıt sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Üretim süreci tam da sizin dediğiniz gibi bazen zorlu bazen hareketli olabiliyor. Tek bir şarkı için 7-8 ay uğraştığımız, 2-3 şarkı için 1 haftadan kısa bir süre uğraştığımız zamanlar oldu. Ama her ne olursa olsun üretim aşamasında hiçbir zaman sıkılmadık ve pes etmedik. Her zaman en iyisini olmasını istediğimiz için birbirimize destek olduk. Grup olmanın dışında biz birbirimizle aileyiz ve bunun üretim aşaması için de önemi çok büyük. Kayıt aşamalarına geçtiğimizde her şey netleşmiş bir şekilde stüdyoya giriyoruz ve genelde sorunsuz bitirip çıkıyoruz diyebiliriz. Stüdyo ortamında çok eğleniyoruz ve kayıtlar bizim için tam bir eğlenme günü. Hem yaptığımız işin vücut bulmasının verdiği mutluluk hem birlikte yaptığımız işi ilk kez bütünüyle görebildiğimiz bir günde olmak bize büyük mutluluk veriyor.

Son çalışmanız “Hayaller Medeniyeti”nde 6 şarkı var ve Blues Rock ağırlıklı, hem slow hem de hareketli parçalara yer vermişsiniz. Bu çalışmanızı önce tekliler halinde sonrasında da EP olarak yayımladığınızı biliyoruz. Buradan yola çıkarak günümüzde albüm ve EPleri tüm şarkıları tek seferde yayımlamak çok zorlaştı diyebilir miyiz? Dinleyiciye tüm şarkıları bir anda dinletmek açısından özellikle…

Bize kalırsa albüm bir rock grubunun CV’sidir. Ancak dediğiniz gibi günümüz müzik piyasasında rock müziğin geri planda kalmış olması ve albüm fikrinin neredeyse yine müzik piyasası yüzünden bitmiş olması sebebiyle, çalıştığımız insanlar ve çevrenin etkisiyle son EP’mizi bu şekilde yayınlamaya karar verdik. Dedik ya, albüm bir rock grubunun CV’sidir, o halde neden EP çıkarttığımızı soracak olursanız; yine müzik piyasası diyeceğiz. İlk başta planımız 9-12 parçalık albümler şeklindeydi. Ancak çevremizdeki prodüktörler ve yöneticiler buna sıcak bakmadı haliyle, biz de onlara bir şey diyemedik çünkü, cevabı biliyorsunuz; müzik piyasası. En azından 6 şarkılık bir EP bitirmiş olmanın mutluluğundayız. Şarkıları teker teker yayınlama olayına gelirsek, bu bize prodüktörlerimizin önerisiydi ve biz de çok sıcak karşıladık. Geri dönüşlerimiz de gayet mutlu edici oldu bizim için. Tüm şarkılarımızı teker teker insanlara dinleyebilmiş olduk. Üzerine çektiğimiz iki klip de dikkat çekici oldu diye düşünüyoruz.

Yoğun sahne programı olan gruplardansınız. Nerelerde sahne aldınız, alıyorsunuz? Yakında belirli olan bir sahne programınız var mı?

Sahnelerimizi yapmaya her fırsatta tüm hızıyla devam ediyoruz ve edeceğiz. Şimdiye kadar İstanbul’da birçok farklı mekanda çaldık: IF Performans, Dorock XL, Hayal Kahvesi ve büyüklü küçüklü çokça mekanda, sayısız konser verdik. Biz kendimizi sahne grubu olarak nitelendiriyoruz. Evet şarkılarımızı yayımlamaktan mutluluk duyuyoruz ama konserimize gelmeden duruşumuzu tam olarak anlayamazsınız diyoruz! Şu sıralar festival sahnemize hazırlanıyoruz ve festivalden sonra en yakın konserimiz Dorock XL sahnesinde olacak. Bizi takip ederek sahnelerimizden haberdar olmanızı tavsiye ederiz!

Sahnelerle bağlantılı olarak son dönem müzik yasakları malum. Güncel olarak bu konu hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Müzik yasağı ile ilgili söylemek istediklerimiz çok… Ancak kısaca, yüzeysel olarak bahsetmek gerekirse, sahne yasakları çoğu zaman işlerimizin sıkışmasına sebep oldu ve olacak bu gidişle. Keşke daha rahat olabilseydik diyoruz.

Son EP bülteninizde; çalışmaların son hızıyla devam ettiğini ve hiç ara vermeden yeni albüm-single’ların yolda olduğu belirtmişsiniz. O zaman biz de hemen soralım, netleşen gelecek projeleriniz nelerdir?

Evet tüm çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor! Rahatlıkla söyleyebiliriz ki şu an hazır olan şarkılarımızı yayımlamamız bile uzun zaman alacak, yani daha uzun yıllar yeni şarkılarımızı sizlere dinleteceğiz! Umudumuz rock müziği yeniden tepeye taşımak ve gerçek müzikle insanları yeniden tanıştırıp sevdirmek. Bu şarkılar arasında herkesin dinlemeyeceğini bildiğimiz “özel” şarkılar da var. Gerçek rock kitlesine hitap ettiğimizi düşündüğümüz şarkıların yanı sıra, rock müziğe biraz daha mesafeli olan dinleyicilerimiz için ürettiğimiz parçalarımız da var. Tam bir cevap vermek şu an zor olsa da, yeni albüm veya EP’ler gelmeye kesinlikle devam edecek. Bunların yanı sıra yayınlamayı düşündüğümüz bir-iki cover çalışmamız da olacak.

Sohbetimize katıldığınız için teşekkür ederiz. Sizin eklemek istedikleriniz var mı?

Sohbetiniz için biz teşekkür ederiz. Sadece rock kitlesi değil, gerçek müziği seven tüm insanlar için bir şeyler bulacakları besteler üretiyoruz ve üretmeye devam edeceğiz. Bizleri takipte kalmanızı ve konserlerimizi kaçırmamanızı şiddetle öneririz! Herkese rock müzikle kalmasını söylüyoruz, teşekkürler!

HAYBE Dijital Platformlar
Spotify I Apple Music

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar