Jenny Erpenbeck, 1967 in Ostberlin geboren. © Katharina Behling
Jenny Erpenbeck, 1967 in Ostberlin geboren. © Katharina Behling

Uluslararası Booker Ödülü Jenny Erpenbeck’in Kairos. Adlı Romanına Verildi!

23 Mayıs 2024
Jenny Erpenbeck, 1967 in Ostberlin geboren. © Katharina Behling
Jenny Erpenbeck, 1967 in Ostberlin geboren. © Katharina Behling

Jenny Erpenbeck’in yazdığı ve Michael Hofmann’ın çevirdiği Kairos., Uluslararası Booker Ödülü 2024’ün kazananı oldu. Böylece Erpenbeck, bu ödülü kazanan ilk Alman yazar ve Michael Hofmann da ilk erkek çevirmen olarak edebiyat tarihinde yerini aldı. Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayımlanan Kairos., Berlin Duvarı’nın çöküşünün yaklaştığı kaos dolu yıllarda iki âşığın hikâyesini anlatıyor. 

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan 2024 Uluslararası Booker Ödülü’nün kazananı belli oldu. Kısa listede altı kitabın yarıştığı ödülü, Jenny Erpenbeck‘in yazdığı ve Michael Hofmann tarafından Almancadan çevrilen Kairos. almaya hak kazandı. Ödül, 21 Mayıs’ta Maison Valentino’nun sponsorluğunda Londra Tate Modern’de düzenlenen bir törenle 2024 Jüri Başkanı Eleanor Wachtel tarafından açıklandı. Erpenbeck, bu ödülü kazanan ilk Alman yazar olurken, Hofmann da ilk erkek çevirmen unvanını aldı. Erpenbeck ve Hofmann, 50 bin pound olan ödülü eşit şekilde paylaşacak.

Kitap, Türkiye’de Can Yayınları etiketiyle raflarda

Aşkı ölümlülerin yüreğine kim düşürür: Eros mu, uğurlu anların tanrısı Kairos mu? 1986 Kasım’ında, Berlin Duvarı’nın çöküşünden sadece üç yıl önce, Doğu Berlin’de otobüste göz göze gelip âşık olan Katharina ile Hans’ın ilişkisini anlatan Kairos., siyasi ve toplumsal gerçekliğin kendini bireyin özel alanına nasıl dayattığını gösteren sarsıcı bir roman. Yazarın, kitabını, “Bu, büyük bir aşkın ve onun çöküşünün özel bir hikâyesi, ama aynı zamanda bütün bir siyasi sistemin çözülüşünün de hikâyesi. Basitçe söylemek gerekirse: Başlangıçta doğru gibi görünen bir şey nasıl yanlış bir şeye dönüşebilir?” diyerek anlatması boşa değil. Jenny Erpenbeck, Kairos.’ta arzu, saplantı ve şiddet arasındaki görünmez sınırları görünür işaretlere dönüştürüyor. Hem anlattığı dönem hem diliyle sürükleyici bir okuma deneyimi sunuyor. 

Kitap Adı: Kairos.
Yazar: Jenny Erpenbeck
Çevirmen: Regaip Minareci
Yayınevi: Can Yayınları  
Dizi: Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 384

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

"St. Petersburg Ekolü" Inspera Bodrum’da
Önceki

“St. Petersburg Ekolü” Inspera Bodrum’da

24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali
Sonraki

24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali Başlıyor!

Kaçırmayın!

The Lion King (Aslan Kral)

“Lion King” İlk Kez İstanbul Film Orkestrası Eşliğinde İzlenecek!

Tüm zamanların en sevilen filmlerinden The Lion King (Aslan Kral),
Zeyno Pekünlü, "Bütün Ahları" Sergisi

Zeyno Pekünlü “Bütün Ahları” Sergisi Sanatorium’da

SANATORIUM, Zeyno Pekünlü’nün “Bütün Ahları” başlıklı 6. kişisel sergisine 26