Umut Ulaş Er “Uygun Pozisyon” Adlı Yeni Kısa Filmiyle İşsizlik Sorununu Perdeye Taşıyor

2020 yılında çektiği ilk kısa filmi Korkuluk’la uluslararası festivallerden 14 ödülle dönen oyuncu, yazar ve yönetmen Umut Ulaş Er, yeni kısa filmi Uygun Pozisyon ile Türkiye’de işçi sınıfının bugün maruz kaldığı yaşam koşullarını, hayatta kalma mücadelesini ve zorbalığın çalışanlar üzerindeki etkilerini perdeye yansıtıyor.

Umut Ulaş Er, Uygun Pozisyon Filmi
Umut Ulaş Er

Sinema emekçisi Umut Ulaş Er, Uygun Pozisyon filmindeki performansıyla ilk ödülünü Global Monthly Online Film Competiton‘dan “En İyi Aktör” seçilerek aldı. Film festival yolculuğuna devam ediyor.

Uygun Pozisyon Afişi
Uygun Pozisyon filmi afişi

Uygun Pozisyon filmi; İstanbul’da yaşayan, uzun süredir işsiz olan ve artık dayanma sınırının sonuna gelmiş bir adamın uygun bir pozisyonda kendisine iş ararken başından geçenleri anlatyıyor. Fim, işsizlik sorununa ışık tutarken günümüz patron sınıfının acımasız yüzünü de seyirciyle buluşturuyor.

Kendisine dayatılan insanlık dışı çalışma koşullarıyla açlık arasında sıkışmış, çaresizce, bir umutla ordan oraya savrulan, uğradığı haksızlıklarla da oldukça tanıdık gelen adam, çıkışı kendine özgü referanslarıyla hayata meydan okumakta bulur!

Son yıllarda çığ gibi büyüyen ve özellikle pandemiyle birlikte kendini iyiden iyiye hissettiren işsizlik sorununa daha önce benzerine şahit olmadığımız bir açıdan bakan film, işveren, emek ve sömürü üçgenini de masaya yatırıyor.

Arka planında artı değer kavramını barındıran film; mizahi bakış açısı, derinlikli öyküsü ve tehlikeli sorularıyla tüm klişeleri yıkarak seyirciyi ülkede yaşanan ve görmezden gelinen binlerce acımasız gerçekten biriyle başbaşa bırakıyor.

UYGUN POZİSYON
Adam:
Umut Ulaş Er
Post-Production: İlker Demir
Kamera: Garip Aksüt
Afiş: Londrama
Yazan-Yöneten-Yapımcı: Umut Ulaş Er

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.