Ramize Erer, İsimsiz | Untitled, Tuval üzerine yağlı boya | Oil on canvas, 33*24 cm Fotoğraf: Barek
Ramize Erer, İsimsiz | Untitled, Tuval üzerine yağlı boya | Oil on canvas, 33*24 cm Fotoğraf: Barek

“Ve Bir Gülüm Ben” Sergisi Galeri Nev Ankara’da Açılıyor

17 Eylül 2023
Ramize Erer, İsimsiz | Untitled, Tuval üzerine yağlı boya | Oil on canvas, 33*24 cm Fotoğraf: Barek
Ramize Erer, İsimsiz | Untitled, Tuval üzerine yağlı boya | Oil on canvas, 33*24 cm Fotoğraf: Barek

Galeri Nev, yeni sezona Ramize Erer ile başlıyor. İlk gösterimi Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gerçekleşen ve Oscar adaylığı henüz açıklanan Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filminde eserleri yer alan Ramize Erer, filmin Türkiye’de gösterime girmesiyle eş zamanlı olarak Ankara’yı ziyaret ediyor.

“Ve Bir Gülüm Ben” isimli sergi, adını Emily Dickinson’un bir mısrasından alıyor. Retrospektif nitelikteki sergi, sanatçının çeşitli zamanlarda yapılmış yüze yakın portresini ilk kez bir araya getiriyor. Yirminci yüzyıl Avrupa ressamlarının dünya müzelerinde yer alan başyapıtları andıran portreler, en çok gözleri ya da bakışları ile öne çıkıyor. Özellikle, sanatçının karikatürlerindeki karakterleri ile bütünüyle çelişen kadınlar ve kız çocukları, olanca kırılganlıkları ile izleyicinin yalnızca bakışını değil aynı zamanda şefkatini bekliyor. Bu şefkati, kalın yağlıboya darbeleri ile en ince kalem çizgileri arasındaki neredeyse tüm dokuları ve malzemeleri kullanarak arayan Ramize Erer’in, kendi yüzünün eksikliği dikkat çekiyor. “Ve Bir Gülüm Ben” sergisi, son derece içli, derin, karmaşık duygular içinde dünyayı ihtişam ve tevazu, zevk ve masumiyet üzerinden kavramaya çalışanlar arasına “ben”i eklemekten kaçınıyor.

Ramize Erer, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü, Adnan Çoker atölyesinden mezun oldu. On altı yaşından itibaren Gırgır, Leman gibi mizah dergileri ile Cumhuriyet ve Radikal gazeteleri için çizimler yaptı. Bayan Yanı dergisinin kurucularından oldu. On üç yıl Paris’te yaşadı ve bu sürede resime geri döndü. Aynı sırada sanatçının karikatürleri Avusturya Krems Karikatür Müzesi’nde sergilendi, Fransa Cean Memorial Müzesi çizimlerinden birini koleksiyonuna dahil etti, Angouleme Uluslararası Çizgi Roman Festivali’nde Fluide Glacial’ın “yaratıcı cesaret” ödülene layık görüldü. 2013 yılında Beral Madra’nın yüreklendirmesi ile resimlerini ilk kez sergiledi, 2016 yılında ilk kişisel sergisi İstanbul’da açıldı. 2019 yılında Galeri Nev’in otuz beşinci yılı vesilesiyle düzenlenen “Altın Çağ” sergisinde ve 2020 yılında düzenlenen “Tahassüs ve Heyacan” gravür sergisinde eserleri yer aldı. Sanatçı çalışmalarına Paris ile İstanbul arasında devam ediyor.

11 Ekim’e dek izlenecek sergide, Ramize Erer portreleri arasına bir Gökhun Baltacı eseri de katılıyor. Sinema dilinde, genellikle sessiz, küçük rollerle başka bir filme misafir olan büyük oyunculara “kame” ismi veriliyor. Galeri Nev 2023-2024 boyunca her sergide bir “kame” ağırlıyor. Böylece Galeri’nin farklı kuşaklar, sorular ve teknikler arasındaki çakışmaları araştıran yaklaşımı sergi programına da yansıyor.


Galeri Nev

Kırlangıç Sokak 24/3 Gaziosmanpaşa 06700/Ankara

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

"Dünyanın Kalbi Mavi"
Önceki

“Dünyanın Kalbi Mavi” Karma Sergisi Club Marvy’de

Volkan Aslan, Denizi Taşıyan (detay), 2023 Kağıt üzerine kolaj ve porselen, 70x50 cm
Sonraki

Volkan Aslan Kişisel Sergisiyle .artSümer’e Konuk Oluyor

Kaçırmayın!

Sonrası: İnsan İzlerinin Çözülüşü

Sonrası: İnsan İzlerinin Çözülüşü

Galeri 77, sanatçı portföyünden Karen Arakel, Roman Babakhanian, Mehmet Resul
Gru Sanat Galerisi

Döngü Sergisi Üzerine Ayşegül Sarıgül ile Söyleşi // Fatma Leylâ Ak

Doğa hızlı adımlar atmaz.Stefan Zweig Doğa üzerinde ne zaman kendi