Volkan Aslan Kişisel Sergisiyle .artSümer’e Konuk Oluyor

Volkan Aslan, “Aynı Yeni Bir Gün” Sergisi, 2023, .artSümer
Volkan Aslan, Denizi Taşıyan (detay), 2023
Kağıt üzerine kolaj ve porselen, 70×50 cm

.artSümer, 23 Eylül – 30 Ekim 2023 tarihleri arasında Volkan Aslan’ın “Aynı Yeni Bir Gün” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Aynı Yeni Bir Gün, Volkan Aslan’ın sanat pratiğinde görmeye alışık olduğumuz kimi imgeleri, otoritenin gündelik hayattaki yansımalarıyla beraber düşünmemize olanak sağlıyor. Sanatçının, ilk bakışta birbiriyle uyumsuz gibi görünen buluntu imaj ve nesneleri bir araya getirmesiyle oluşan kolajların, suluboyaların ve figürinlerin aracılığıyla serginin bütününe yayılmış bir hissiyata vakıf oluyoruz: İklim krizinin, sermayenin, toplumsal hafızanın tahribatının, yası tutulamayan ölülerin, yasaklanan aidiyetlerin insan üzerinden bıraktığı türden bir hissiyata. Yaşadığımız coğrafyada, zamanın ruhuna denk düşen -bir tarafıyla özgün diğer tarafıyla yekpare- bu duygunun işlendiği eserler hem derme-çatma bir geleneksizliğe hem de yeni bir umudun imkanına işaret ediyor.

Ağaçlara sarılan bir çocuk, eşyalarını sırtlanmış bir kadın, denizi kolunun altına almış bir kaplan…Üç ve iki boyutlu imgelerin bir araya gelmesiyle oluşan Otoportre dizisi, adından da anlaşılacağı üzere Aslan’ın kendi pratiğine ve günümüzde yaşayan bir sanatçının hayatta kalma şekillerine odaklanıyor. Sergiye ismini veren Aynı Yeni Bir Gün adlı çalışma ise Aslan’ın daha önceden tanıdığımız suluboyalarının devasa bir versiyonu. Bulutların arasından yer yer ferahlayıp, yer yer yoğunlaşan boya tanıdık ama farklı bir günün yarattığı tekrar hissini simgeliyor. Serginin işaret ettiği zeitgeist, sanatçının önce kırıp sonra farklı şekillerde eşleştirip birleştirdiği porselen heykellerle daha da belirginleşiyor. Her biri kendi anlam dünyasını yaratan figürinler sadece baskın temsil rejimlerine meydan okumuyor aynı zamanda olmamışlıklarını gizlemeksizin kendilerine yöneltilen bakışı boşa çıkartıyorlar.

Volkan Aslan‘ın güncel sanatsal pratiği, hem anılarından hem de zaman algımızın şekillendirilebilirliğine dair izlenimlerinden etkilenir. Yarı hatırlanan, yarı unutulan bu hatıralar, onu günlük hayatında karşılaştığı ve geçmişini hatırlatan bazı nesnelere çeker. Kişisel çağrışımlarını yeni ve beklenmedik yorumlarla birleştiren gerçeküstü yapılar oluşturmak için onları oyuncu bir şekilde manipüle eder.

Volkan Aslan Hakkında

Volkan Aslan (1982, Ankara) 2005 yılında Mersin Üniversitesi’nin Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Kişisel sergileri arasında Yeterince Yer Vardı Fakat Su Yoktu, .artSümer, İstanbul (2022); Sağlıcakla Kal, SALT Galata, İstanbul (2021); We Forget Because It Works, Galerie Paris-Beijing, Paris (2019); Beni vur! Beni onlara verme!, Pi Artworks, İstanbul (2018); Henüz Yaşanmamış Bir Gün, Pi Artworks, Londra (2014) ve Hatırlamayı Unutma, ARTER, İstanbul (2013) yer alır. Seçilmiş karma sergileri: Suyun Bildikleri, Pilot, İstanbul (2022); Here, There, Somewhere, Galerie Paris-Beijing, Paris (2021); Zevk Meselesi, Pera Müzesi, İstanbul (2021); Ardışık, SALT Galata, İstanbul (2021); Saat Kaç?, ARTER, İstanbul (2019); Under the Radar: 5533 at ISCP, International Studio & Curatorial Program, Williamsburg, New York (2018); Home Is Where The He{Art} Is?, Galerie Paris-Beijing, Paris (2018); 15. İstanbul Bienali, İstanbul (2017); Liman, İstanbul Modern, İstanbul (2017); Istanbul: Passion, Joy, Fury, MAXXI National Museum of 21st Century Arts, Roma (2015).

Aslan, Delfina Foundation, Londra ve ACC-Weimar, Almanya misafir sanatçı programlarına katılmış olup İstanbul Unkapanı’nda yer alan 5533 bağımsız sanat alanının eş kurucusudur.


.artSümer

İstiklal Mah, Piyalepaşa Bulvarı, Baruthane Deresi Sok, No:32/A, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar