“Venüs’ün Yeniden Doğuşu” 11 Kasım’da Anna Laudel Istanbul’daEkin Su Koç, Not The Klimt's Kiss, 2023, 100x100cm, Tuval üzeri akrilik, Anna Laudel Bodrum
Ekin Su Koç, Not The Klimt’s Kiss, 2023, 100x100cm, Tuval üzeri akrilik, Anna Laudel Bodrum

Anna Laudel Istanbul, Ekin Su Koç’un Berlin’de hazırlıklarına başlayıp, Ayvalık’ta üretimini tamamladığı eserlerinin yer aldığı, beden algısı, cinsiyet önyargıları ve kadın olma hali temaları etrafında şekillenen, “Venüs’ün Yeniden Doğuşu” sergisine 11 Kasım- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

İsmi ile, 15. yüzyılda Floransa’da rönesans akımının önemli sanatçılarından Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” adlı eseri üzerinden cinsiyet eşitliğine gönderme yapan sergi, kadınları ve cinsiyet kimliğini toplumsal normların dışında tanımlayan herkesi özgürleştiren, sanatın ve estetiğin birleştirici gücünden beslenen bir seçki sunuyor.

Sanat tarihinde sıkça işlenmiş olan mitolojik ve klasik eserler, bu sergi ile yeni bir kimlik kazanıyor. Sergide, kadın bedenlerini objeleştiren, sanat tarihinin kült sayılan eserleri Ekin Su Koç’un modern ve protest tarzıyla yeniden yorumlanıyor. “Kendileri için 3 Güzeller”, “Sadece 2 Güzeller”, “Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, “Adem’in Yeniden Yaratılışı”, “İnci Kolyeli Çocuk” ve “Ofelya’nın İntihar Etmediği Nehrin Çiçekleri” gibi zamanın testini geçmiş eserlerin temsil ettiği dayatmacı, kalıplaşmış anlayış ve estetik değerler mizahi bir bakış açısıyla sorgulanıyor. Sergi 3. dalga feminizm akımından beslenerek kendi estetik değerlerini yaratıcı bir şekilde yeniden ortaya koyuyor.

“Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, Koç’un tuval üzerine boya, epoksi ve kağıt üzeri kolaj gibi farklı teknikleri içeren üretimlerinden oluşuyor.

Sergide yer alan eserler, ikili cinsiyet normlarına, yaşa ve ten rengine dayalı sınırlamaları reddederek, bedenin doğal güzelliğini ve çeşitliliğini kutlarken, aynı zamanda kadınlık, dişi yaratıcılık ve patriyarkanın zayıflaması gibi günümüzün öne çıkan temalarını ele alıyor.

Kadın bedenini, çeşitlilik ve farklılıkları ile vurgulayarak sanatın özgürleştirici gücünü kullanan, Ekin Su Koç’un kişisel sergisi “Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, 31 Aralık tarihine kadar Anna Laudel Istanbul’da görülebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar