Süha Derbent - Sony a7
Süha Derbent - Sony a7

Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Süha Derbent ile harika bir söyleşi

4 Haziran 2019

Çok değerli fotoğrafçı, yazar Süha Derbent ile sanatokur.com okuyucuları için harika bir söyleşi gerçekleştirdim. Verdiği cevaplar ve ayırdığı zaman için çok teşekkür ederim.

FOTOĞRAFÇI SÜHA DERBENT
SÜHA DERBENT

Bilmeyenler için sizi kısaca tanıyalım, Süha Derbent kimdir?

Süha Derbent bir yaban hayatı fotoğrafçısıdır.

80’den fazla ülke, doğada geçmiş bir ömür, inanılmaz bir yolculuk. Nasıl karar verilir böyle bir adanmışlığa?

Hayatım boyunca sevmediğim hiçbir işi yapmadığım için buna karar vermek zor olmadı. Sevdiğim işi yapıyorum.Bence başka bir hayat yok.

Çoğu insanın belgesellerde izlediği hatta belki varlığından haberdar olmadığı hayvanlar ile yan yana olmak onların hayatlarına ışık tutmak nasıl bir eğitim gerektiriyor? Profesyonel bir eğitim aldınız mı bu konuda?

SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // BEYAZ LEOPAR
SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // BEYAZ LEOPAR

İşime başlarken Güney Afrika Cumhuriyeti’nde hayvan davranışı eğitimi aldım ama ayrıca doğada geçirdiğim süre boyunca, hayvanlarla geçirdiğim süre içerisinde bu bilgilerimi, gözlemleyerek, izleyerek ve deneyimleyerek daha da geliştirdim.

Vahşi yaşam fotoğrafçılığına başlama hikayenizi çok merak ediyorum. Nasıl karar verdiniz, neler oldu bu süreçte?

Doğaya ve sevdiğim hayvanlara yakın olma ihtiyacım böyle bir işe başlamama neden oldu fotoğraf benim için beni oraya ulaştıran bir araç. Yani amacım fotoğraf değil, fotoğrafı o bulunduğum yerlerde bulunabilmek ve istediğim hayatı yaşayabilmek için bir araç olarak kullanıyorum.

Vahşi yaşamı fotoğraflamak yeterince tehlikeli ve zor bir iştir diye tahmin ediyorum, mutlaka bir sürü zorluk yaşamışsınızdır ama ilk aklınıza gelen unutamadığınız anınızı paylaşır mısınız?

Her işin kendine göre zorlukları var. Yaban hayatı tarafınında kendine göre zorlukları var elbette ama severek yaptığınız zaman bir zorluk veya tehlike yok. Bana saldıran hayvan hiç olmadı ama insan olmuştur bu geçen süre içerisinde.

Türkiye’de doğa fotoğrafçılığı için önerebileceğiniz yerler nereler?

Türkiye’de yaban hayatı fotoğrafçılığı yada doğa fotoğrafçılığı için birçok sulak alan var bunları önerebilirim, kuş fotoğrafı çekenlerin gayet iyi bildiği ve takip ettiği alanlardır. Bunlar gayet uygun yerler.

SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // YAVRU FİL
SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // YAVRU FİL

İlk fotoğraf makinenizi hatırlıyor musunuz?

İlk fotoğraf makinem Zenit 12xp.

İlk çektiğiniz fotoğrafı hatırlıyorsanız anısıyla beraber paylaşır mısınız?

İlk çektiğim fotoğraf Cumhuriyet gazetesinin hafta sonu dergi eki için, tren ezmesi sonucu bacaklarını kaybetmiş bir köpekti. Bu hayvancığı da biri sahiplenmiş yürüyemediği için ona bakıyordu. İlk çektiğim ve yayınlanan ilk fotoğrafım bu oldu.

Süha Derbent fotoğrafçı olmasaydı ne olurdu? Yolculuğunuza dair bir pişmanlığınız var mı?

Fotoğraf beni yaşamak istediğim hayata ulaştıran bir araç, fotoğrafçı olmasaydım ne olurdum bilmiyorum pek bir şey olamazdım herhalde fotoğrafçı oldumda bir şey oldum anlamına gelmiyor buda zaten ama başka ne iş yapabileceğimi bilmiyorum, belki pazarlamacı olurdum.

Bence ülkemiz için çok çok büyük bir değersiniz. Emeklerinizin karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz? Daha açık olmak gerekirse Türkiye size gereken değeri gösteriyor mu?

Yaptığım işi öncelikle kendi tatminim için yapıyorum dolayısıyla Türkiye bana gereken değeri veriyor mu, gösteriyor mu diye bir kaygım ve beklentim hiç olmadı.

Sizi örnek alan, takip eden fotoğrafçı adaylarına vahşi yaşam yolunda tavsiyeleriniz var mı? Bu yolda ekipman gerçekten önemli mi?

Ekipman bu işi yapmak için bir araç. Beni takip eden fotoğrafçı adaylarına önerim sadece çok çalışsınlar, hayvan davranışı öğrensinler, bolca seyahat edip, bolca fotoğraf çeksinler. Hayatta en kıymetli şey tecrübe bunu parayla satın alamazsınız, deneyimleyerek öğrenmekten daha iyi bir yol ve hatta başka bir yol yoktur.

SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // KAR KAPLANI
SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // KAR KAPLANI

Sizi uzun süredir takip eden, heyecanlı bir takipçiniz olarak bir sürü ekipman kullandığınızı biliyorum. Kullanmaktan en zevk aldığınız makineniz hangisi ve neden?

Fotoğrafçılıkta bana göre ekipman ressamın elindeki fırça gibi tual gibi birşey, bir araç. Uygun teknolojiyi kullanmanın çekim aşamasında sağladığı birçok kolaylık var bazı şeyleri daha pratik halletmenizi sağlıyor. Şu anda Sony A7RIII kullanıyorum. Bu kameradan memnunum.

Bu soruyu ve bakış açınızı çok önemsiyorum. Sizce fotoğraf bir sanat dalı mıdır?

Fotoğraflarımı çekerken sanatsal bir kaygı duymuyorum, sanattan da anlamam. Ben hayvan davranışı ve portreleri çekmeye çalışıyorum. Fotoğraf sanat olsa da benim çektiklerimin sanatsal seviyede olmadığını biliyorum.

Instagram hakkında ki düşünceleriniz neler? Kimileri fotoğrafçılığı bitirdiği yönünde yorumlar yaparken, kimileri büyük katkı sağladığını düşünüyor.

Instagram günümüzün, çağımızın önemli bir iletişim aracı aynı zamanda ve insanların fotoğrafa olan ilgisini arttırması açısından çok büyük faydası olduğunu düşünüyorum. Gelecekte daha yeni bu tür uygulamalar da olacaktır. Dünyanın bugünkü döngüsünde bu tür uygulamaların çok değerli ve faydalı olduğunu düşünüyorum.

Fotoğraflarınızda Lightroom, Photoshop gibi programlar kullanıyor musunuz?

Fotoğraflarımda photoshop kullanılıyor. Bir photoshop asistanım var, benim kontrolümde ve benim istediğim müdahaleleri yapıyor.

SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // Dağ Gorili
SÜHA DERBENT FOTOĞRAFLARI // DAĞ GORİLİ

Yeni döneme ait projeleriniz var mı? Neler planlıyor sunuz?

Yeni döneme ait özel bir projem yok. Sadece 200’den fazla kez gittiğim Afrika ülkelerine dostlarımla, arkadaşlarımla, sevdiğim insanlarla gitmeyi planlıyorum. Bundan sonra biraz daha keyfi işler yapmayı düşünüyorum.

Yeni bir kitap gelecek mi?

Bir ve daha fazla kitabın üretilmesi fotoğraf arşivim açısından mümkün ama kitabın gerçekleşmesi bu kitaba bütçe ayıracak bir firmanın bulunmasını gerektiriyor. Açıkçası sponsor arayacak çok vaktim de olmuyor.

Etkilendiğiniz, işlerini takip ettiğiniz fotoğrafçılar diye sorsam ilk aklınıza gelen isimler kimler olur?

Etkilendiğim, işlerini takip ettiğim aklıma ilk gelen fotoğrafçılar, Michael Nichols ve Steve Bloom gibi birkaç yaban hayatı fotoğrafçısı.

Size ulaşmak isteyen insanlar için iletişim kanallarınızı paylaşır mısınız?

Bana ulaşmak isteyen insanlar Facebook : Süha Derbent Wildlife Photography ve Instagram : Süha Derbent hesaplarımdan ulaşabilirler.

Ayırdığı değerli zamanı için Süha Derbent‘e içten teşekkür ederim.

Yeni söyleşilerde ve işlerde görüşmek dileğiyle..

Kaçırmayın!

Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA)

“Akademik Çalışmalar” Serisi PCSAA’da Devam Ediyor

Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nda (PCSAA) hayata geçirilen “Akademik Çalışmalar”
Ice Cores [Buz Nüveleri] (2019) filminden bir kare Susan Schuppli’nin izniyle

Salt’ın Yeni Sergisi “Havaya Dair” Açıldı

Salt’ın, kurucusu Garanti BBVA’nın desteğiyle gerçekleştirilen yeni sergisi “Havaya Dair”