"Yansıyan Kentler" Fotoğraf Sergisi Büyükdere35'te
"Yansıyan Kentler" Fotoğraf Sergisi Büyükdere35'te

“Yansıyan Kentler” Fotoğraf Sergisi Büyükdere35’te

5 Aralık 2023
"Yansıyan Kentler" Fotoğraf Sergisi Büyükdere35'te
“Yansıyan Kentler” Fotoğraf Sergisi Büyükdere35’te

Bülent Alıcı, Ahmet Apdiç, Oktay Demirkesen’in çeşitli şehirlerin hikayelerini anlattığı fotoğrafların yer alacağı “Yansıyan Kentler”, üç arkadaşın fotoğrafa olan tutkularından doğan güncel kent manzaralarını bir araya getiriyor. İstanbul, Odessa, Zagreb ve Bursa gibi keşif rotalarında gündelik hayatı mercek altına alan üç sanatçıya fotoğraf sanatının Balkanlar’daki en önemli temsilcilerinden biri olan Stanko Abadzic de üç fotoğrafıyla destek veriyor. Şehirler üzerinden oralı olmak nedir, kent yaşamı ve mimarisi gibi sorularla yola çıkılıp üretilen işler, izleyiciyi ışık/gölge oyunları eşliğinde monokrom bir yolculuğa çıkarıyor. Her bir sanatçının gözünden gördüğümüz an tasvirleri, keşif yapılan şehirlerin mimarisine, tarihsel ve kültürel belleğine açılan kapılar niteliğini taşıyor.

Bülent Alıcı, kenti farklı açılardan değerlendirdiği fotoğraflarında seyirciye mekanların onlar üzerindeki etkisini sorgulatıyor. Alıcı, İstanbul’u farklı perspektiflerden izleyerek oluşturduğu serisinde sokakların ruhunu yeniden keşfederken İstanbul’un gizli kalmış hazinelerini gün yüzüne çıkarıyor.
Eğitim döneminden bu yana fotoğrafla ilgilenen Ahmet Apdiç güncel işlerinde şehre dair kültürel çeşitliliğe ilişkin göndermeler yaparak tarihsel çizelgede kentlerin bellek ve mekan ilişkisine odaklanır. Doğa, kamusal, bireysel ve kolektif olanı pratiğine aktarmaya önem veren Apdiç, Zagreb’in yaşam algısını merceğine alarak şehrin gündelik işleyişinin katmanlarına dokunuyor. Naif merceği seyirciye melankolik bir atmosferde bırakan Oktay Demirkesen, sokak hareketlerini gözlemleyerek bireyin gündelik yaşam algısına dair farklı perspektifler sunuyor. Her perspektif, tesadüflerden çok Demirkesen’in dikkat çekmek istediği anın kendisine olan ilgisinin bir beyanı niteliğinde izleyicilerin okumasına sunuluyor.

Kentin izlerine dair günceler sunan “Yansıyan Kentler” isimli karma sergi, 23 Aralık tarihine kadar Büyükdere35’te izlenebilir.

“Yansıyan Kentler”
07.12 – 23.12.2023
Sanatçılar: Stanko Abadzic, Bülent Alıcı, Ahmet Apdiç, Oktay Demirkesen

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Emre Bulut, Untitled, Metal, 80x70x20 cm, 2023
Önceki

KUN Art Space 2023 Sezonunu İki Sergiyle Kapatıyor

Ahmet Yeşil
Sonraki

Ahmet Yeşil “İz/ler” Sergisi Brieflyart’ta

Kaçırmayın!

İpek Çalışlar

İpek Çalışlar 23 Şubat’ta Okurlarıyla Buluşuyor

“Latife Hanım”, “Halide Edib” ve “Atatürk” biyografilerinin yazarı İpek Çalışlar,
Kendi Gölgesinde Sergiden görünüm Küratörler: Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer Arter, 2023 Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)

Arter’in Güncel Sergiler Rehberli Turu 6 Kasım’da

Arter’in güncel sergileri etrafında şekillenen çevrimiçi rehberli turları, katılımcıları sanat