Yapımcı Zeynep Atakan Oscar Jürisinde!

Başarılı yapımcı ve eğitmen Zeynep Özbatur Atakan, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisine seçilen ilk Türk yapımcı oldu.

Zeynep Atakan
Zeynep Atakan

Zeynep Atakan, kendisi gibi Oscar‘da ülkemizi temsil eden Nuri Bilge Ceylan, Harika Uygur, Gökhan Tiryaki ve Deniz Gamze Ergüven‘le birlikte beşinci seçilen Türkiyeli sinemacı ünvanına sahip oldu. Kendisini bu isimlerden ayıran özellik ise “yapımcı” sıfatıyla seçilen ilk Türk sinemacımız olması.

Oscar ödüllerinde belirleyici isimlerden olacak olan Zeynep Atakan, bu yeni başarısıyla hem kendisi adına hem de Türk sineması adına önemli bir gelişme sağlıyor.

Lola ve Bilidikid, İklimler, Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu, Ahlat Ağacı, Burası Cennet Olmalı filmlerinde yapımcı olarak görev almış; Üç Maymun, Kış Uykusu, Ahlat Ağacı ve Burası Cennet Olmalı yapımlarıyla da Oscar’a aday adayı olmuştu.

Zeynep Özbatur Atakan

1966 İstanbul doğumlu olan yapımcı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv bölümünden mezun olduktan sonra 1986-1999 yılları arasında reklamcılık sektöründe aktif olarak çalıştı. 2010 yılında ise Avrupa Film Akademisi “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülüne layık görüldü. Sinema Yapımcıları Meslek Birliği SE-YAP’ın yönetim kurulu başkanı da olan Zeynep Atakan film yapımcılığını sürdürmenin yanı sıra yapımcılık atölyelerinde dersler de vermektedir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.