100 Yıllık Sirk Filmleri Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

100 Yıllık Sirk Filmleri, Canlı Müzik Eşliğinde, Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

1902 Sirk Kısaları
1902 Sirk Kısaları

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde yedincisi gerçekleşen ve 4 Ağustos’ta Beykoz Kundura’da başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali‘nde bu hafta, Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı İstanbullu sanatseverleri bekliyor. Benzersiz bir izleme ve dinleme deneyimi yaşatacak programda bu yıl, Almanya’dan Frank Bockius, Türkiye’den Korhan Futacı, Islandman ve Okay Temiz, sessiz film klasiklerine canlı müzikleriyle eşlik edecekler.

Frank Bockius ile “Sirkte Yangın”

Sinema tarihinin ilk döneminden sirk temalı filmleri buluşturacak programın ilk gösterimi 11 Ağustos Cuma akşamı, 100 yıl öncesinin sirk dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak “Sirk Kısaları Seçkisi” ve Danimarka sinemasının ilk büyük yıldızı Valdemar Psilander’in başrolünde olduğu “Sirkte Yangın” (The Great Circus Catastrophe – Fire, 1912) adlı romantik komedi ile olacak. Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius’un performansı eşliğinde gerçekleşecek gösterimde ayrıca, sanatçının bu hafta Beykoz Kundura’da vereceği atölyeye katılan müzisyenler de sahnede olacak.

Korhan Futacı ile “Bilinmeyen”

12 Ağustos Cumartesi akşamı, sinema tarihinin en ‘ucube’ yapımlarından “Freaks”in (1932) yaratıcısı olarak da bilinen ve sinemanın Edgar Allan Poe’su olarak anılan Tod Browning imzalı kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown, 1927) perdede olacak. Restorasyon harikası kopyasıyla Türkiye’de ilk kez Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gösterilecek filme, usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı’nın müzikleri eşlik edecek. Hollywood’dan çıkmış en tuhaf yapımlardan biri olan “Bilinmeyen”, kolları olmayan ve ayaklarıyla dikkat çekici numaralar yaparak sirk dünyasında yükselen Alonzo adlı bir adamın karanlık hikâyesini konu alıyor. Lon Chaney ve ilk büyük rolündeki Joan Crawford’un birlikte oynadıkları film, tüyler ürpertici anlatımı, yaratıcı kamera açıları ve zaman zaman şoke edici sahneleriyle gerçek bir korku klasiği sayılıyor.

Islandman ve Okay Temiz ile “Sirkin Kralı”

13 Ağustos Pazar akşamı ise, müzikleri sınırları aşan elektro-akustik üçlüsü Islandman, perdenin önüne geçiyor. Caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk sanatçı olacağı gecede, Charles Chaplin’in ilhâm kaynağı olan ve slapstick komedinin yaratıcısı Fransız aktör Max Linder’ın son filmi “Sirkin Kralı” (King of the Circus, 1924) gösterilecek. Kapsamlı restore kopyasıyla 99 yıl sonra perdede yeniden canlanacak film, evlenmeye zorlanan genç asilzade Max Pompadour’un aşık olduğu bir genç kadının peşine düşmesini ve kendini bir sirkte aslan terbiyecisi olarak bulmasının eğlenceli hikâyesini anlatıyor. Chaplin klasiği “Sirk” (The Circus, 1928) ile sıklıkla karşılaştırılan ve uzun yıllar kayıp olan bu komedi klasiği, ilk kez geçen yıl restore edilmiş ve 11 farklı film arşivinde bulunan parçaların bir araya getirilmesiyle yeniden yaratılmıştı.

İlk iki “Baba” ve “Tatlı Hayat” haftaya

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gelecek hafta ise, Francis Ford Coppola’nın yönettiği “The Godfather / Baba” üçlemesinin ilk iki filmi ve Federico Fellini’nin Cannes’dan Altın Palmiye ödüllü klasiği “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar