Güney Koreli Seonghyeon Leem Gümüşlük Festivali İçin Bodrum’a Geliyor!

Seonghyeon Leem
Seonghyeon Leem

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Güney Koreli piyanist Seonghyeon Leem’in Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde vereceği konserle devam edecek…

Aktur A.Ş.’nin etkinlik sponsorluğunda ve Notre Dame de Sion Fransız Lisesi işbirliği ile gerçekleşecek Seonghyeon Leem konseri, 11 Ağustos Cuma akşamı saat 20.30’da Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak. Her yıl İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinciliği kazanan yarışmacı, ödül olarak Gümüşlük Müzik Festivali’nde konser vermeye hak kazanıyor. İki kurumun ortak projelendirdiği Seonghyeon Leem konseri, klasik müzikseverlerce merakla bekleniyor.

Güney Koreli piyanist dört eser seslendirecek

Bitez’de muhteşem Ege Denizi manzarası eşliğinde gün batımında başlayacak olan konserde Güney Koreli piyanist Leem, İzleyicinin karşısına J. Haydn’ın, “Sonata in E major, Hob. XVI:31” başlıklı eseriyle çıkacak. Üç bölümden oluşan bu eserin başlıkları şöyle: “I. Moderato”; “II. Allegretto”, ve “III. Finale: Presto”. Ardında F. Chopin’in “Sonata No. 2 in b flat minor, Op. 35” isimli yapıtını icra edecek olan sanatçı bu eserde yer alan “I. Grave. Doppio movimento”; “II. Scherzo; “III. Marche funèbre: Lento” ve “IV. Finale: Presto” adlı dört bölümü seslendirecek. Bu iki eserin ardından verilecek ara J. Brahms’ın “Opus 10 numaralı” 4 baladı ile devam edecek. Bunlar: “No. 1 in d minor. Andante”; “No. 2 in D major. Andante”; “No. 3 in b minor. Intermezzo. Allegro” ve “No. 4 in B major. Andante con moto” olarak isimlendirilmiş. Seonghyeon Leem, programını I. Stravinsky’nin “The Firebird Suite” adlı eserini, G. Agosti transcripsiyonu ile seslendirecek. Bu eser, “I. Danse infernale du roi Kastcheï”; “II. Berceuse” ve “III. Finale” başlıklarını taşıyor.

Seonghyeon Leem’in başarılarla dolu kariyeri

Güney Koreli piyanist Seonghyeon Leem, Avrupa’daki ilk konserini Viyana’daki Mozarthaus Konzertsaal’de gerçekleştirdi. 5. Uluslararası Piyanistler İstanbul Orkestrası Yarışması’nda (Fransız Konsolosu Olivier Gauvin Ödülü, Cemal Reşit Rey Ödülü ve Ciner Holding’den bir sanat eseri de dahil olmak üzere) birincilik ödülünü kazandı ve Mozarteum Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Ion Marin yönetiminde Beethoven Üçlü Konçertosu’nda Haus für Mozart’ta Salzburg Festivali’nde konser verdi.

Seonghyeon Leem, Sławomir Chrzanowski ve Zabrze Filarmoni Orkestrası, Alexander Drčar ve Bad Reichenhall Filarmoni Orkestrası, Ja-Kyung Year ve Gunpo Prime Filarmoni Orkestrası ile ve Dong-Su Kim ve Sunhwa Wind Orkestrası gibi ünlü şefler ve orkestralarla çaldı. Seonghyeon Leem 34. Gaming Chopin Festivali; Colorado’daki Music in the Mountains Festivali, International Mendelssohn Academy Leipzig’deki Açılış Konseri, Musica Mundi Oda Müziği Kursu ve Festivali ve C. Bechstein Vielharmonie’deki Bechstein Genç Profesyoneller etkinliğinde sahne aldı.

Paul Badura-Skoda, Menahem Pressler, Arie Vardi ve Elisabeth Leonskaja gibi ünlü müzisyenin ustalık sınıflarına katıldı. Almanya’da Little Opera Academy’de bir ustalık sınıfı vermiş ve MaiFestival Young 2023 yarışmasında jüri üyesi olarak görev almıştır. Musica Mundi Oda Müziği Kursu ve Festivali’nde genç bir fakülte üyesidir. Haziran 2023’te Elfrun Gabriel Stiftung bursuna layık görüldü. Destek süresince Orta Almanya’da birçok piyano resitali gerçekleştirecek.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali sponsorları

Ana Sponsor: Bosfor Turizm
Yüksek Katkı ve etkinlik sponsoru: Denizbank,
GFA eğitim ve etkinlik sponsoru: Sistem A.Ş.
Kurumsal Sponsorlar: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, BODTO
Etkinlik Sponsorları ve kolaylaştırıcı partnerler: Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, Institut Français Türkiye İzmir, Adam Mickiewicz Institute, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi, Aktur A.Ş.
Hizmet sponsorları: Pür Recording Studio, AKSA, Jotun
Basın sponsoru: sanatokur.com

Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.00; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali program

21 Temmuz | Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet (Romanya) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
23 Temmuz | Derek Gripper (G.Afrika) & Ballaké Sissoko (Mali) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
26 Temmuz | GFA Keman / Toprak Ev – Festival Merkezi
27 Temmuz | Olivier Gardon (Fransa) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
28 Temmuz | Jamal Aliyev (Türkiye) & Zeynep Ülbegi (Türkiye) / Le Chic Bodrum
02 Ağustos | Metropolis Piano Quartet (Polonya) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
05 Ağustos | Gabor Farkas (Macaristan) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
08 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev – Festival Merkezi
10 Ağustos | Rachmaninov 150 yaşında (Türkiye) / Aktur – Zefirya Kültür Merkezi
11 Ağustos | Seonghyeon Leem (G.Kore) / Aktur – Zefirya Kültür Merkezi
13 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) & Gökhan Aybulus (Türkiye) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
15 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
16 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev – Festival Merkezi
17 Ağustos | Eliane Reyes (Belçika) & Ayşegül Kırmanoğlu (Türkiye) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
20 Ağustos | Ezgi Su Apaydin & Elman Mecid (Türkiye) / TAŞTA – Antik Taş Ocağı
23 Ağustos | Gülsin Onay / Aktur – Zefirya Kültür Merkezi
24 Ağustos | Yasak Helva (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi
25 Ağustos | 2+1: Sounds From The Bridge (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi
26 Ağustos | Deniz Taşar (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi
28 Ağustos | Rembrandt Trio (Hollanda) / SUDA Festival Merkezi

Biletler

Biletler, Biletix online, Biletix gişeleri, Festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar