12. Teras Sergisi “Her Şeye Rağmen” Açıldı

Elgiz Müzesi, 12. Teras Sergisi açık çağrısı Türkiye’nin birçok şehrinde kısıtlamalar dolayısı ile üretimlerini durdurmak ve atölyelerini dahi kapatmak zorunda kalan heykel sanatçılarını ve işlerini bir araya getirdi. Seçilen eserler 11 Kasım 2020 tarihine kadar Elgiz Müzesi terasta görülebilir.

12. Teras Sergisi "Her Şeye Rağmen" Açıldı

Pandemi süresince devam eden 12. Teras Sergisi açık çağrısı Türkiye’nin birçok şehrinde kısıtlamalar dolayısı ile üretimlerini durdurmak ve atölyelerini dahi kapatmak zorunda kalan heykel sanatçılarına üretme ve yaratma motivasyonu oldu.

Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’in değerlendirmesinden geçen 39 eser, “Her Şeye Rağmen” teması etrafında bizlere yaşam alışkanlıklarımızı sorgulatırken felaketlere, savaşlara ya da hastalıklara rağmen; her şeye rağmen “umut” ve “barış” mümkün diyor. Müzenin açık hava terasında 23 Eylül’den itibaren izleyicisini bekleyen eserler, gelecek güzel günleri beklerken hem sanatçılara hem de sanatseverlere güç veriyor.

2012 yılından beri açık çağrı yolu ile her yıl ulusal ve uluslararası alanda üretim yapan heykel ve ‘land-art’ sanatçılarına ulaşan Teras Sergileri, her yıl farklı bir temayla şehri heykel sanatıyla buluşturuyor. Gökdelenlerin arasında birbirinden renkli görüntülere sahne olan sergi, heykel sanatına gönül vermiş genç sanatçıların sergileme imkânı bulamadığı büyük boyutlu işlerini, heykel sanatını yalnızca şehrin belirli yerlerinde gözlemleyen izleyiciyle bir araya getiriyor.

Sanatçı ve sanatsever arasında adeta bir köprü kurarak sergi boyunca düzenlediği etkinliklerle de heykel sanatıyla ilgilenen koleksiyonerleri terasın sanatçılarıyla buluşturuyor; genç sanatçıların birbirinden yaratıcı heykelleri, sanatseverlerin evlerinde ve bahçelerinde yeniden hayat buluyor.

SANATÇILAR:

Abdülkadir Hocaoğlu . Arif Yıldız . Aslışah Erdem . Ayşegül Abaoğlu . Berke Uysal . Berna Okan . Büşra Kölmük . Can Alpan . Caner Şengünalp . Ceylan Dökmen Sakin . Caludia Zanaga . Çağdaş Erçelik . Çağrı Gözkonan . Duygu Deniz Bilgin . Emin Çelik . Emrullah Örünklü . Esra Ekşi . Genco Gülan . Gizem Sezen Özçelik . Güler Güçlü . Hakan Ersiz . Halil Daşkesen . Hülya Değerbilir . İbrahim Arslan . Muhammet Hanifi Zengin . Mustafa Kemal Sayılı . Muzaffer Tuncer . Nalan Gördüren . Naz Yoloğlu . Nermin Ülker . Nihat Sarıibrahimoğlu . Özgür Turhan . Sanem Tufan . Sercan İnam . Sibel Niksarlı . Şeyma Üstüner Uzunöz . Tolga Yurtözveri . Ubeydullah Bayrak . Yıldız Güner

Her Şeye Rağmen sergisi; Çarşamba-Perşembe-Cuma 10:00–17:00 ve Cumartesi 12:00-16:00 saatleri arasında gezilebilir.
Salı günleri randevu ile ziyaret edilebilir.

Elgiz Müzesi
Beybi Giz Plaza, Maslak 34398, İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.