14 Şubat’ı Kutlamayan Aşk Festivali…

14 Şubat'ı Kutlamayan Aşk Festivali…
Nil Has

Her şeyin çabuk tüketildiği, gereksiz pahalılandığı, duyguların sömürüldüğü, israfın arttığı günleri sevmiyorum. Sevgi sözcüğünün duygusunun gerçekten bir gün değil her gün hissedildiği zamanları seviyorum. Tüketim hızının yarattığı curcunayı tanıyorum ve sebep olduğu hissisizliği biliyorum. Bu yüzden 14 Şubat denince aklıma para ve curcuna geliyor. Benim için bu ayı görünür kılan, keyif aldığım şeyler sanat tarafında oluyor.

Bir kısmınız belki biliyor belki de hiç duymadınız ama 2009 yılından bu yana sürdürülen ve pek çok kişinin dikkatini çeken bir festivalden bahsedeceğim. 14 Şubat’ı kutlamayan, içinde kalp ögesi olmayan ve bir güne karşılık tüm aya yayılan, hatta 365 gün AŞK’ı konuşabildiğiniz festival: 360 Dereceden Aşk Festivali, şu sıralar farklı mekanların ev sahipliğinde yaşanıyor.

360 Dereceden Aşk Festivali Kurucu Küratörü Işık Gençoğlu
360 Dereceden Aşk Festivali Kurucu Küratörü Işık Gençoğlu

360 Dereceden Aşk Festivali, Işık Gençoğlu tarafından, 2009 yılında “aşk” ile hayata geçirilmiş ve sürdürülebilir anlayışla 14 yıldır devam ediyor. Festivalde bolca AŞK, Sanat, Hayvan, Doğa, Barış, Eşitlik, Gastroart konuşuluyor.

Bu yıl 14. kez gerçekleşen 360 Dereceden Aşk Festivali, yaşanan yangın felaketleri, göçmen sorunları, açlık, eşitsizlik, ayrımcılık ve diğer tüm yaralayıcı olaylara ayna tutan “Evin Nerede?” temasında gerçekleşiyor. Festivaldeki eserler de bu tema etrafında bir araya getirilmiş.

Hem işim hem de ilgim gereği festivali takip ediyorum. Yaşananları sizin için şöyle özetleyeceğim:

Bu yıl 360 Dereceden Aşk Festivali 3 Şubat’ta önce “Hands Free Vol.1” başlıklı sergisiyle Istanbul Concept Gallery‘de sanatseverlerle buluştu. Hands Free Vol.1 sergisi; Pandemi koşullarında ortaya çıkan Sanat365 oluşumunun yine pandemi koşullarında teknolojiye gömülen zihinlerimizle, tuşlardan koparamadığımız ellerimizi odağına alıyor ve “El” kavramı üzerinden sanatçıların ürettikleri işlerini bir araya getiriyor. Son gün 26 Şubat.

Festivalin ikinci sergisi 4 Şubat’ta “Evin Nerede” başlıklı sergi ile Pera Palace Hotel‘de açıldı. Sergi, “Evin Nerede?” sorusuna farklı ütopyaların da mümkün olma olasılığı üzerinden yaklaşıyor. Aynı zamanda Beyoğlu’nun değişen yüzünü bir kez daha hatırlatıyor. Son ziyaret günü 26 Şubat.

Bıraktığın Yerde/Mİ/yim? Sergisi
Bıraktığın Yerde/Mİ/yim? Sergisi, Soho House Istanbul

9 – 17 Şubat tarihleri arasında ise “Bıraktığın Yerde/Mİ/yim?” başlıklı sergi İstanbul’un üyelikle misafir ağırladığı ve elit mekanlarından biri olan Soho House iş birliğinde sanatseverlerle buluştu.

9 Şubat’ta bir günlük LOVERS BAZAR etkinliği, Pera Palace Hotel‘in balo salonunda gelenleri duyarlı tüketime teşvik etti. Akademisyen ve Sosyal Girişimci Prof. Dr. Itır Erhart‘ın katkıları ile sanat eserleri, el işçiliği ürünleri, tasarım işleri bir araya getirildi ve yeni sahiplerini buldu. Bu değiş-tokuşla da Dünya Gıda Programı’na kaynak oluşturuldu. Bir de festival küratörü Işık Gençoğlu moderatörlüğünde işini aşkla yapan kadın girişimci Aslı San Bilgin ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

10 Şubat’ta “Unutmama” sergisi Roma Kulübü Derneği ev sahipliğinde açıldı. 26 Şubat’a kadar devam eden sergi; Arzu Arbak, Badem Kocalar, Belit Sak, Coşkun Sami, Çiğdem Menteşoğlu Chatzoudas, Dicle Çiftçi, Didem Kavuzlu, Elena Papadimitriou, Elhan Ergin, Elif Aydemir, Emel Ezal, Emine Bıyıklı, Esra Ural, Fikret Parlak, Genco Gülan, Hülya Botasun, Hüseyin Kartal, Işıl Arısoy Kaya, Işıl Güleryüz, Kadriye Ağaoğlu, Maria Roza, Melis Boyacı, Meryem Doğan, Murat Ilgın, Neşe Çoğal, Oğuzhan Kayan, Özcan Uzkur, Salih Keleş, Serina Haratoka Tara, Şerife Bilgili Ercantürk, Taner Güven, Yonca Saraçoğlu, Zeycan Alkış’ın tarihimize yer etmiş işlerini tekrar gün yüzüne çıkartarak belleklerimizi tazeliyor ve unutmamak üzerine zihinlerde alan açıyor.

14 Şubat’ta düzenlenen “Aşk ile Paylaşma” etkinliği, 14 Şubat’ı kutlamak yerine Çorbada Tuzun Olsun Derneği ile Taksim’de evsiz insanlarımıza çorba ve tatlı dağıtarak yaşandı.

14 Şubat'ı Kutlamayan Aşk Festivali…
360 Dereceden Aşk Festivali Love Up FUAD filmi ekibi ve festival ekibi

16 – 20 Şubat tarihleri arasında, yine Soho House Istanbul ev sahipliğinde, sinema eleştirmeni ve reklamcı Özkan Binol‘un “Evin Nerede?” temasına özel olarak seçtiği yerli-yabancı / kısa ve uzun metraj filmlerden oluşan LOVE UP seçkisi Soho House Istanbul’un butik sinema salonunda seyirciyle buluştu.

Şubat ayının her cumartesi günü gerçekleşen “İlahi Aşk Sohbetleri” bu yılın son sohbet etkinliği 26 Şubat’ta herkesi Aşk çemberine alarak gerçekleşek. Sohbetler Belgesel Yapımcısı, Yönetmen ve Yazar İsmet Yazıcı moderatörlüğünde, 14:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Katılım @love360fest Instagram hesabından duyurulan linkten sağlanıyor.

Festival sonlarına doğru ise;

“Aşkı Konuşanlar Konferansı” 24 Şubat‘ta, Pera Palace Hotel’de, saat 14:00 ile 19:00 arasında, iş dünyasında ve sosyal yaşamda fark yaratan isimleri Aşk şemsiyesi altında bir araya getiriyor. Özel isimler “Evin Nerede?” sorusunu farklı bakış açılarıyla enine boyuna konuşacaklar.

“Aşkın Damakta Kalan Tadı” etkinliği 24 Şubat‘ta Roma Kulübü Derneği’nde, Şef Francesca Rosa‘nın özel menüsüyle katılımcıları gatroart etkinliğinde buluşturacak.

“Love Mafia Özel Çember Buluşması ve Jam Session” 25 Şubat akşamı yine Soho House İstanbul ev sahipliğinde gerçekleşecek. Bu etkinlikte de Love Mafia platformundan uzmanların rehberliğinde sohbetler edilecek. Aynı akşam Love Mafia üyelerinin doğaçlama müzik performansı sonrası gece sonlanacak.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.