21. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu

21. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali, film gösterimleri ve pandemi nedeniyle ertelenen 2020 yılı kazanan sanatçılarının ödül törenleriyle start verdi. 25 – 30 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşen festivalin ilk günü Frankfurt Belediye başkanı Peter Feldman tarafından verilen muhteşem bir resepsiyonla başladı. Festivalin ikinci gününde Frankfurt Türkiye Başkonsolusu Erdem Tuncer’in de katıldığı törenle 2020 yılı ödülleri sahiplerini buldu.

Türkiye’den gelen sanatçı ve konukları izlemeye gelen yaklaşık bine yakın seyircinin büyük ilgi gösterdiği festivalin 2020 yılı konukları arasında; Damla Sönmez, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Halil Ergün, Suna Yıldızoğlu, Suavi Eren, Serap Ogan, Ömer Faruk Sorak, Andaç Haznedaroğlu, Barış Aygen, Fatih Ertekin, gibi isimler yer aldı.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle bir çok festivalde olduğu gibi ertelenen Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali 21’inci yılında, 25 – 30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki festival kapsamında izleyicilerin beğenisine sunulan 25’e yakın Türk, Alman ve Fransız film, CineStar Metropolis, Alman Film Müzesi ve Film Forum Höchst, Mühlheim am Main, Rodgau-Jugesheim, Frankfurt am Main, Offenbach am Main, Michelstadt ve Rödermark sinemalarının yanı sıra, JVA Preungesheim Frankfurt am Main Cezaevi’nde gösterilecek.

21. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu
21. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu

Frankfurt Belediyesinden konuklara resmi tören

Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivaline destek veren Frankfurt Belediye başkanlığı tarafından festivalin ilk gününde Türkiye’den gelen konuk sanatçı, yönetmen ve yapımcıların onuruna bir resepsiyon verildi. Frankfurt Türkiye Başkonsolosu Erdem Tuncer’in de katıldığı resepsiyonda bir konuşma yapan Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, “Korono nedeniyle geçtiğimiz yıl festival yapılamamıştı. Gelenekselleşen Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin 21.’sinde Alman ve Türk kültürünün yeniden bir araya gelmesinden dolayı çok mutluyuz. Bugüne kadar ki verdiğimiz destek önümüzdeki yıllarda da aynen devam edecektir. Katılan tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyor, anılarımızda güzel duyguları biriktireceğimiz güzel bir festival olmasını diliyorum.” seklinde konuştu.

İlk gösterimde izdiham!

Festival kapsamında ilk olarak 2020 yılı ödüllerinin dağıtımı yapıldı ve ardından gerçekleşen film gösterimi Frankfurtlu sinemaseverler tarafından büyük bir ilgiye sahne oldu. Film gösterimi öncesinde 2020 yılının Altın Elma Ödülleri sahiplerine teslim edildi. Törenin açılışında konuşan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, festival duygusunun başlangıçtan bugüne nasıl geliştiğini dile getirerek “Festivalimiz Türk ve Alman toplumları arasındaki entegrasyona önemli katkılarda bulunarak aradaki önyargının kaybolmasını sağlamıştır. Festivalimizin en önemli ayağı Frankfurt ve Türkiye ekibinin özverili çalışmaları ile bugün sizlerle bir aradayız. Bu sebeple katkı veren tüm arkadaşlarımın emeği için teşekkür ederim” dedi. Daha sonra konuşan Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer, “Sahne sanatları ve sinema sektörümüz pandemiden dolayı en ağır yarayı aldı. Pandemi nedeniyle bir çok sanatçımızı yitirdik. Bu vesileyle hepsinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu zorlu koşullarda Frankfurt Film Festivali’ni önceki yıllarda olduğu gibi coşkuyla ve fiziksel olarak gerçekleştirebiliyor olmak gerçekten bizler için bir teselli kaynağı. Festivalimiz Türkiye’de bir çok festivalde ödül alan filmleri Frankfurt ve Hessenli seyircilerle buluşturacak. Festivali Kültür Bakanlığımız, Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı, Frankfurt Büyükşehir Belediyesi ile beraber destekliyor ve himaye ediyor olmak benim için gurur kaynağı açıkcası. Bu vesileyle ülkemizden festival için Frankfurt’a gelen tüm sinema emekçilerine hoş geldiniz demek istiyorum. Festivalin gerçekleştirilmesi için nasıl bir emek verildiğini ve çalışıldığını görmemiz gerekiyor. Pandemi koşullarında tüm gerekenleri yapan ve 21 senedir festivalin gerçekleşmesini sağlayan kurucu başkan Hüseyin Sıtkı’ya ve ayrıca özveriyle gönüllü çalışan festival ekibine yürekten teşekkür ediyor, başarılarının, heyecanlarının azimle devamını diliyorum… Festivale bugün olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da desteğimiz devam edecektir.” şeklinde konuşarak önümüzdeki sene de sinemaseverlerle yeniden bir arada olmayı dilediğinin altını çizdi.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar