21. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde Geri Sayım Başladı


Frankfurt Türk Film Festivali
21. Frankfurt Türk Film Festivali

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, 25 – 30 Ekim 2021 tarihleri arasında, birbirinden seçkin filmlerle Frankfurtlu sinemaseverlerle buluşuyor. Covid-19 salgını nedeniyle erteleme kararı alınan 2020 yılı ödüllerinin de verileceği 21. Frankfurt Türk Film Festivali kapsamında Damla Sönmez, Ece Yüksel, Mine Tugay, Helin Kandemir, Senan Kara, Halil Ergun, Suna Yıldızoğlu, Nilüfer Açıkalın, Reha Özcan, Selçuk Yöntem, Ömür Gedik, Saki Çimen, Alp Yenier, Serdar Akar, Ömer Faruk Sorak, Uluç Bayraktar gibi isimlerin de yer aldığı birçok ünlü oyuncu, yapımcı ve yönetmen Frankfurt’a gelecek. Başkanlığını Hüseyin Sıtkı’nın yaptığı Kültürler Arası Transfer Derneği tarafından her yıl düzenlenen 21. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, TC. Kültür Bakanlığı, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, Bilim ve Sanat Bakan Yardımcısı Ayşe Asar, Frankfurt Anakent Belediye Başkanı Peter Feldmann ve Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer himayesinde gerçekleştiriliyor.

21. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, Frankfurtlu sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor. 25-30 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan festival kapsamında izleyicilerin beğenisine sunulacak olan 25’e yakın Türk, Alman ve Fransız film, CineStar Metropolis, Alman Film Müzesi ve Film Forum Höchst, Mühlheim am Main, Rodgau- Jugesheim, Frankfurt am Main, Offenbach am Main, Michelstadt ve Rödermark sinemalarının yanı sıra, JVA Preungesheim Frankfurt am Main Cezaevi’nde gösterilecek. Festival kapsamında, film gösterimlerine ek olarak söyleşi, panel ve konserler gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Altın Elma heyecanı başladı

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde, bu yıl Türkiye proje ortağı olarak destek veren FİLM-SAN Vakfı işbirliği ile 21. Kez Altın Elma Ödülleri sahiplerini bulacak. Festival kapsamında 7 dalda verilen Altın Elma Sinema Ödüllerinin jürisi, önceki yıllarda olduğu gibi Türk ve Alman sinemacılardan oluşuyor.

“Festivalimiz yıldan yıla büyüyor”

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Festivalin her geçen yıl büyüyerek daha etkili ve önemli bir yapıya kavuştuğunu kaydederek, “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, filmlerin yönetmenlerini, senaristlerini, oyuncularını ve yapımcılarını, gösterimler sonrasında sinemaseverle bir araya getireceğiz. Büyük bir yükün altına girdiğimizin bilincindeyiz. 21. yılımızda da beklentileri boşa çıkarmayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Hüseyin Sıtkı, 2021 yılı Yaşam Boyu Başarı Ödüllerini Halil Ergün ve Suna Yıldızoğlu’na, Vefa Ödülünü ise Bilge Olgaç’a verileceğini vurgulayarak, festivalin uzun metraj ve belgesel dalında finale kalan filmlerini alfabetik olarak şöyle sıraladı;

Uzun Metraj Finalistleri

9,75 – Yönetmen:Uluç Bayraktar
BİLMEMEK – Yönetmen:Leyla Yılmaz
BİR DÜŞ GÖRDÜM – Yönetmen:Murat Çeri
CEVİZ AĞACI – Yönetmen:Faysal Soysal
GÖLGELER İÇİNDE – Yönetmen:Erdem Tepegöz
KAR KIRMIZI – Yönetmen:Atalay Taşdiken
KARINCA – Yönetmen:Nazif Tunç
MAVZER – Yönetmen:Fatih Özcan
ÖLÜ EKMEĞİ – Yönetmen:Reis Çelik
SADECE FARKLI – Yönetmen:Ahmet Sönmez
UZAK ÜLKE – Yönetmen:Erkan Yazıcı

Belgesel Finalistleri

DONUK BAKIŞLAR – Yönetmen: Rıdvan Karaman
ENSTANTANE – Yönetmen:Hakan Aytekin
FATMA KAYACI’NIN BİLİNMEYEN HİKÂYESİ – Yönetmen:Orhan Tekeoğlu
KUYUDAKİ TAŞ – Yönetmen:Gökçin Dokumacı
MADDENİN HALLERİ – Yönetmen:Deniz Tortum
MAYA – Yönetmen:Sabri Kuşkonmaz
OYUNCAKÇI – Yönetmen:Yağmur Kartal
ŞEMS – Yönetmen:Mehmet Can Bindal
TANRI GÖÇMEN ÇOCUKLARI SEVER Mİ ANNE? – Yönetmen:Rena Lusin Bitmez
UÇURUMUN KIYISINDA – Yönetmen: Alican Abacı

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir