37. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Başlıyor!

37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali
37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın 36 yıldır azim ve özenle düzenlediği, başkentin en uzun soluklu etkinliği olan Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 37.si üç yıllık bir aradan sonra 4-28 Nisan 2023 tarihleri arasında başkentli sanatseverlerle, depremzedeler yararına buluşacak.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan büyük acıya, siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen sanatın var olması gerekliliğine ve müziğin iyileştirici gücüne olan inanç ve sorumlulukla hazırlanan 37. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde, başta Türkiye’nin yetiştirdiği güzide sanatçıların yanı sıra Azerbaycan, İtalya, İspanya, İngiltere, Endonezya, Tayvan, Çekya, ABD, Makedonya, Hırvatistan, Çin gibi 13 ülkeden klasik müzik ve cazın seçkin örneklerini sunacak 355’e yakın sanatçı ve topluluk yer alacak.

Açılış ve kapanış konserleri senfonik orkestralarla yapılacak

Festivalde senfonik konser, modern bale, flamenko, oda müziği, koro, caz ve resital kategorilerinde 17 konser ve gösteri ile dört gitar ve bir bale atölye çalışması yer alacak. Artık bir festival geleneği haline gelen açılış ve kapanış konserlerinin senfonik orkestralarca gerçekleştirilmesi, başkent Ankara ve ülkemizin müzikal kapasitesinin yansıtılması, ilk seslendirmeler, genç solistlerimizin desteklenmesi ve uluslararası iş birliği konserlerinde yer alması gibi ilkeler, 37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde de sürdürülüyor.

Festivalin afişi ise Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen “37. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Afiş Yarışması”nda oybirliği ile birinciliğe layık görülen Kayahan Kaya imzasını taşıyor.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Dünya Koro Sempozyumu ortak etkinliği

4 Nisan Pazartesi akşamı Fuad İbrahimov yönetimindeki Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası’nın keman sanatçısı Elvin Hoxha Ganiyev ve piyanist Murat Adıgüzelzade solistliğinde, Türk ve Azeri bestecilerin eserlerinin seslendirileceği konser ile açılacak 37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 27 Nisan akşamı keman sanatçısı Hande Küden solistliğinde EU Chamber Orchestra ve 28 Nisan Cuma akşamı ülkemizde ilk kez düzenlenen Dünya Koro Sempozyumu ortak etkinliği olan Endonezya’dan Batavia Madrigal Singers konserleri ile sona erecek.

Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerli ve yabancı kurumların katkıları ile düzenlediği, Sabancı Vakfı ve Kavaklıdere Şirketler Grubu’nun Onur Üyesi olduğu 37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali, MEB Şura Salonu, CSO Ada Ankara konser salonları olan Ana Sahne, Mavi Salon ve Tarihi Salon, Bilkent Konser Salonu ve Çankaya Sahne’de gerçekleşecek. Değişik fiyat kategorilerinin uygulanacağı, festivalin biletleri biletinial.com’da satışa sunulacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar