“Tarihte Yaşanmamış Olaylar” Dünya Festivallerini Dolaşıyor

Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği ve geçen ay dünya prömiyerini yaptığı 45. Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali’nde Jüri Özel Mansiyon Ödülü’nü kazanan son filmi “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, Kuzey Amerika’nın önde gelen kısa film festivallerinden Aspen Shortsfest’te yarışıyor.

1979 yılından beri ABD’nin Colorado eyaletinde düzenlenen Aspen Shortsfest, bu yıl 10-16 Nisan 2023 tarihleri arasında 32. kez yapılacak. Oscar ve BAFTA sertifikalı olmasıyla da önem taşıyan festivalin uluslararası yarışmalı bölümünde gösterilecek “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, Türkiye’den yarışmaya seçilen tek film oldu.

Ramazan Kılıç, "Tarihte Yaşanmış Olaylar"
Ramazan Kılıç, “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”

Portekiz ve Fransa’da festivallere devam

Film Nisan’da ayrıca, IndieLisboa Film Festivali’nde Portekiz prömiyerini yapacak. Portekiz’in Lisboa şehrinde düzenlenen ve bu yıl 27 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında 20.si gerçekleşecek festivalin IndieJúnior bölümünde yarışacak film, Haziran’da da Fransa’da Jeunesse tout Court Kısa Film Festivali’nde jüri önüne çıkacak.

Neşesini ve yaratıcılığını yitirmeyen çocuklar

Annesi ve dilsiz babaannesi ile Doğu Anadolu’da küçük bir köyde yaşayan 10 yaşındaki Şêvin’i odağına alan “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, baskılayan ve yasaklayan yetişkin dünyada neşesini ve yaratıcılığını yitirmeyen çocukların umut dolu hikâyesini anlatıyor. Elanur Kılıç, Reyhan Kılıç, Şükran Aktı ve Muhammed Ali Kılıç’ın rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu da Abdullah Enes Ünal yaptı.

Ramazan Kılıç ve Ekin Koç’un yapımcılığını üstlendiği filmin uluslararası haklarını da Béla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi birçok yaratıcı sinemacıyı destekleyen Fransız menşeli MPM Premium yürütecek. Henüz proje halindeyken, Clermont-Ferrand’a yarışmış olan yönetmenlere açık olan Kickstarter X Clermont adlı programa seçilen film, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklendi ve kitlesel fonlamalarla tamamlandı.

“Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, Türkiye’de 2023 yılının sonunda seyirciyle buluşacak.

Ramazan Kılıç Hakkında

1993 yılında Ağrı’da doğan Ramazan Kılıç, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Sinema ve Televizyon Bölümü’nde anadal, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ise yandal eğitimini tamamladı. 2017’de çektiği ilk kısa filmi “Penaber”, 70’den fazla festivalde gösterildi ve Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması’nda birincilik, Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda ikincilik ödüllerini kazandı. 2018’de “Miğfer” ve “Depo İşçileri” filmleriyle birçok festivale katıldı ve ödüller kazandı. 2019 yılında, yapımcılığını da üstlendiği üçüncü kısa filmi “Servis”, aralarında Clermont-Ferrand, Odense, Black Nights ve Leeds’in de olduğu Oscar sertifikalı uluslararası kısa film festivallerinde yarıştı. 100’den fazla festivalde gösterilen ve 27 ödül kazanan film ayrıca, Fransa’daki CANAL+ ve Japonya’da Pasific Voice gibi televizyon kanallarında gösterildi. 2022 yılında Turan Haste’nin yönettiği ve Venedik Film Festivali’nin Orizzonti Kısa Film Yarışması’nda gösterilen “Rutubet” adlı kısa filmin yapımcılığını üstlendi. Son filmi “Tarihte Yaşanmamış Olaylar” (2023), dünya prömiyerini yaptığı Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali’nde Jüri Özel Mansiyon Ödülü’nü kazandı. Ramazan Kılıç, yapımcılığa sürdürmekte ve ilk kurmaca uzun filminin hazırlıklarına devam etmektedir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar