Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 12. Dönem Başvuruları Başladı

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliğiyle iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini 2011’den bu yana Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’yla destekliyor. Bu yıl 12’nci kez, geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek fonun son başvuru tarihi 5 Eylül Pazartesi.

Köprüde Buluşmalar
Köprüde Buluşmalar Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu

Bugüne kadar fon tarafından desteklenen 62 film arasında dünya prömiyerlerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper); Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu); Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge); Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı); Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken) ile Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer) ile Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve Büyük Ödül’ü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü’nü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında yer alıyor.

Desteklenen projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı’nın (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye-Almanya ortak yapımı filmlere toplam 966,500 avro destek sağlandı.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya-Türkiye ortak yapımları, 5 Eylül Pazartesi gününe kadar fon başvurusu yapabilir.

Başvuruların her üç kuruma e-posta ile eşzamanlı yapılması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.