Ankara Queer Sanat Programı Kapsamında, Furkan Öztekin’in Ürettiği İşleri “En Hassas Yerde” Sergisiyle Siyah Beyaz Galeri’de

Furkan Öztekin’in Ürettiği İşleri “En Hassas Yerde” Sergisiyle Siyah Beyaz Galeri’de
Furkan Öztekin, “En Hassas Yerde” Sergisi

Ankara Queer Sanat Programı Konuk Evi sanatçılarından Furkan Öztekin’in konuk evi kapsamında ürettiği eserleri 13 Kasım – 8 Aralık tarihleri arasında “En Hassas Yerde” isimli sergiyle Siyah Beyaz Galeri’de.

Adını Amerikalı queer şair Tim Dlugos’un “Second Anniversary” isimli şiirinden alan “En Hassas Yerde” sergisi, Furkan Öztekin’in Ankara Queer Sanat Programı kapsamında ürettiği işleri bir araya getiriyor. Öztekin, ana malzeme olarak kâğıt kullandığı üretimlerinde, aradalık, belirsizlik ve okunaksızlık gibi kavramların queer potansiyellerini sorguluyor. Geçmişi yeniden örgütlemenin bir metodu olarak beliren bu kavramlar, sergide farklı formlar üzerinden direniş biçimine dönüşüyor.

Sergide yer alan Yakın İttifaklar (2021) serisi, Nicholas de Villiers’in Kuir Opaklık kavramına dair görsel denemelerden oluşuyor. Parafin, silikon ve şeffaf yapıştırıcı, imgeyle aramıza yarı opak bir duvar örüyor.

Öztekin’in Ankara Queer Sanat Programı süresince tuttuğu Günlük (2021), konuk evindeki üretimlerine eşlik eden bir mecra olarak beliriyor.

İsimsiz (2015) serisi, görünürlük ve görünmezlik arasında gidip gelen bulanık bir portrenin izini sürüyor. Şeffaf çatı levhalarını zemin olarak kullanan

Kıvrım (2021), küçük jestlerle sergi mekânının boşluklarına yayılıyor. Kıvrım, aynı anda içeride ve dışarıda olmanın ihtimalini sorgularken, aradalık hâlinin yarattığı potansiyellerle dolu alana yerleşmeyi öneriyor.


Siyah Beyaz
Güvenevler, Kavaklıdere Cd. 3/1 D:2, 06540 Çankaya/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.