Zaman: 8 August, 2020

Anna Laudel Düsseldorf Onur Hastürk’ü Ağırlıyor


Anna Laudel Düsseldorf, Türk resim sanatçısı Onur Hastürk’ün İslami resim ve tasarım tarzını çağdaş sanatla tanıdığı “Asimilasyon”a 30 Temmuz-31 Ekim 2020 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

“Asimilasyon”, Hastürk’ün Almanya’daki ilk sergisi ve sanatçının eserlerinin bugüne kadarki en büyük göstergesi.

Klasik Osmanlı minyatür resim sanatında uzmanlaşmış görsel bir sanatçı olan Onur Hastürk, İslam’ın sayısız sanatsal kültüründen özgürce çekiyor ve onları Henri Matisse’den Andy Warhol’a kadar modern Batı sanatı ile yeni sohbetler içine yerleştiriyor. Bunu yaparken, bu kültürlerarası ve tarihler arası ilişkilerden oluşan özgün bir tutum ve stile sahip çağdaş bir İslam sanatı yaratmıştır.

Onur Hastürk Anna Laudel Düsseldorf’taki ilk sergisinde çalışmalarını 3 dizide sunuyor: Matisse’e Saygı, Warhol’a Saygı ve Klasik Minyatür.

Matisse’e Saygı
Hastürk’ün Matisse’e Saygı serisi, modern ve geleneksel arasında üretilen bir çelişkidir. Matisse’in resimleri arasında Avrupa resim geleneğinin doğallığı ve dokunsallığı, İslam halılarının ritmik desenleri ve İslam minyatür resminin sığ kompozisyon alanları bulunmaktadır.

Warhol’a Saygı
Matisse’in resimleri gibi Warhol’un tuvalleri ve hazır heykelleri de Hastürk’ün pratiğini yansıtıyor. Hastürk, Warhol’un saygı gösterisinde Warhol’un farklı bir boyutuyla ilgileniyor ve sanatçının figürlerinin etkisini ve İslam’ın sanat uygulamalarıyla altına olan ilgisini araştırıyor.

Klasik Minyatür
Klasik Minyatürler dizisinde Hastürk, minyatürün hem dinamik estetik deneyler hem de modern öznelliğin temsili için potansiyelini sunar. Henri Matisse gibi modernistlerin hayran kaldığı İznik Çini’nin olağanüstü özelliklerini gösteriyor.

Anna Laudel Düsseldorf
Mühlenstraße 1, 40213 Düsseldorf/Almanya
Salı-Cuma 12:00-18:00 | Cumartesi 11:00-15:00

Nil Has

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir