are projects, ONE Akaretler Kapsamında Sıraevler 37-39’da

are projects, 20 Aralık 2021 – 5 Ocak 2022 tarihleri arasında Begüm Güney küratörlüğünde gerçekleşen ONE Akaretler kapsamında, Ulufer Çelik‘in ‘Beni Geri Düşlüyor’ ve ‘Düşleyen Harabeler IV’ eserlerini sergiliyor. Akaretler Sıraevler 37-39’da gerçekleşecek, bağımsız sanatçılar ve sanat inisiyatiflerini bir araya getiren bu etkinlik Pazartesi günleri hariç 11:00-19:00 saatleri arasında gezilebilir.

Ulufer Çelik‘in ‘Beni Geri Düşlüyor’ isimli otobiyografik pastel boya çizimi; figürler, semboller, renkler ve şekillerin kurgulanmış meşgalesini konu alır. Çocukluk döneminin kırık parçalarının kazısı, hatıraları Altındağ Mahallesinin kentsel mitine dönüştürür. Adilerin, lubunyaların, bastırılanların, rahibelerin, hayvanların, yangınların ve gariplerin ikamet ettiği bu mahalleyi sanatçı gurbetteki stüdyosundan yeniden ziyaret eder.

Ulufer Çelik, Beni Geri Düşlüyor, 2020
Ulufer Çelik, Beni Geri Düşlüyor, 2020, el yapımı kağıt üzerine pastel, 120 x 120 cm

‘Düşleyen Harabeler IV’, döngüdeki tekrarın hareketini araştıran genişletilmiş bir okuma deneyimidir. İzleyicinin daha derin anlatılara girmesine izin veren bir meditasyon şeklidir. Günlük rutinlerde kimliklerin inşası, normların pekiştirilmesi, tekrar edilmesi ve geleceğe taşınmasıdır. Video, ritüel ve tekrar, mitoloji ve din ile ilgili soruları araştırırken, izleyicinin uyuması için bir kaynağa dönüşür. Sanatçı, annelik, bir ev kurmak ve şifa bağlamlarına ilişkin olarak ‘Kimin uykuya yatırmaya hakkı vardır?’, ‘Uyuyan teslim olur mu?’, ‘Uykuya daldığımızda gücü kime veriyoruz?’ gibi sorular üzerine yoğunlaşır. Eser, izleyiciye öz yansıması yoluyla ulaşmaya çalışır. Video ve metnin döngüsünde, izleyici farklı ayrıntıları yakalarken kendinde içkin gücü hissedebilir veya radikal bir değişime izin verebilir.

Ulufer Çelik, Düşleyen Harabeler IV, 2019
Ulufer Çelik, Düşleyen Harabeler IV, 2019, HD video, ses, 12’, ed. 5 + 1 ap

are projects‘in ONE Akaretler kapsamında sergilediği, Ulufer Çelik‘in ‘Beni Geri Düşlüyor’ ve ‘Düşleyen Harabeler IV’ eserleri 20 Aralık 2021 – 5 Ocak 2022 tarihleri arasında, Pazartesi günleri hariç 11:00-19:00 saatleri arasında Akaretler Sıraevler 37-39‘da görülebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.