BILLBOARD İSTANBUL 2020, 5 – 18 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye, Fas ve İskandinav ülkelerinden ve Kopenhag’taki Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi ile İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 115 kadın sanatçıyı kamusal alanda bir araya getiriyor. BILLBOARD İSTANBUL 2020, İstanbul’da seçilmiş noktalarda yer alan reklam panoları kadın sanatçıların fotoğrafları yoluyla toplumsal cinsiyet tartışmalarını teşvik etmek ve konuyla ilgili farkındalığı arttırmayı amaçlarken çağdaş sanatı tüm yaş, cinsiyetten ve farklı sosyal geçmişten daha geniş bir kitleye ulaştırmayı hedefliyor.

BILLBOARD ISTANBUL 2020, dünya üzerinde pek çok şehrin sokaklarına hâkim olan reklam dilinden farklı hikayeler ve imajlar sunuyor. Proje kadınlara kendi şartlarına göre kendilerini ifade etme fırsatı verirken İstanbulluları da açık ve yaratıcı olmaya davet ediyor. Kültürler arasında köprüler kurmak yoluyla kamusal mekân, cinsiyet ve kimlik konularını konuşuyor. Türkiye, Fas ve İskandinavya’dan kadın sanatçıların çalışmaları görünür kılan BILLBOARD ISTANBUL 2020 ile bu zamanlarda daha da çok ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi kutluyoruz.

KAVRAMSAL ÇERÇEVE: Billboard projesinin fikri ve kavramsal çerçevesi Danimarkalı görsel sanatçı Hanne Lise Thomsen tarafından geliştirildi. Thomsen’in sanat pratiği ve projeleri öncelikli olarak toplumla diyaloga odaklanır ve metropoller birçok projesi için ideal platformu oluşturmuştur. Şehirlerin çok katmanlı yapısı, sürekli değişen atmosferleri ve çok yönlü mimari mirası önemli bir başlangıç noktası ve ilham kaynağı oluştururken her projenin koreografisine rehberlik eder. Thomsen, 2015 yılında BILLBOARD FESTİVALİ CASABLANCA, 2012’de Ramallah’ta BURADAN BURADAYIZ ve 2003 yılında Kopenhag ve Malmö’de billboard projesi WOMEN2003 küratörlüğünü yaptı ve gerçekleştirdi. BILLBOARD projesi küratör Lise Grüner Bertelsen ve grafik tasarımcı Jeanne Betak’ın iş birliği ile hayata geçirildi.

Katılımcı ülkeler:
Türkiye, Danimarka, Fas, İsveç, Finlandiya, Norveç, İzlanda, Grönland

Billboard projesinde yer alan işleri ve sanatçıları görmek için Tıklayınız

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir