Burçak Konukman’ın “Kes Yapıştır” İsimli Sergisi Odd Art Space’te

Burçak Konukman’ın "Kes Yapıştır" İsimli Sergisi Odd Art Space'te
Burçak Konukman’ın “Kes Yapıştır” İsimli Sergisi Odd Art Space’te

Tekirdağ’ın ilk bağımsız sanat mekânı Odd Art Space, 26 Kasım – 17 Aralık 2022 tarihleri arasında Burçak Konukman’ın “KES YAPIŞTIR” isimli solo sergi ve performansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Tekirdağ’ın en eski yapılarından olan Tarihi Yalı Hamamı’nın sokağında bulunan mekân, yüz elli yıllık tarihiyle kentin hafızasını içinde barındırıyor. Dinamik ve değişken yapısıyla Türkiye ve yurt dışından sanatçıların etkileşim alanı olarak tasarlanan Odd Art Space, gelecek etkinliklerinde güncel sanat başta olmak üzere pek çok disiplini bünyesinde barındırmayı hedefliyor.

Çalışmalarını Almanya’da sürdüren disiplinlerarası sanatçı Burçak Konukman, “KES YAPIŞTIR” adını verdiği sergisinde, kolaj, sulu boya, çizim, performans ve müzik gibi birbirinden farklı mecraları odağına alıyor. Genellikle mekân odaklı müdahaleleriyle öne çıkan sanatçı, evlere kapanmak zorunda kaldığımız pandemi sürecinde eline geçen basılı gazete ve magazin gibi kâğıt materyalleri kolaj çalışmalarına dönüştürüyor. İki boyutlu yüzeyler üzerine uyguladığı erotilk ve ero-kritik kolajlarında, kendisini katalizör ve gözlemci olarak konumlandırmayı tercih ediyor. Yine bu çalışmalarında batı ve doğu toplumları arasındaki hedonist yaşam tarzını, kimlik politikalarını ve feminizm hareketini konu ediniyor. Sergide yer alan bir diğer seri olan sulu boya ve marker çizimler ise sanatçının bir gözlemci olarak deneyimlerini izleyiciye sunuyor. Marker çizimler ve sulu boyaların bir bölümü, sanatçının yaşamını sürdürdüğü Almanya’nın Hessen eyaletinin en büyük gölü olan Edersee ve Kassel kentinde yer alan Fulda kamp alanından kesitlerden oluşuyor. Odd Art Space’te açılacak olan sergide ise sanatçının bir süredir vakit geçirdiği Ankara Kahramankazan’ın Uğurlu köyünde gerçekleştirdiği çizimler ve bu çizimlere eşlik eden “Unplugged Village” isimli kasedi yer alacak.

Burçak Konukman

(d. 1984, Ankara) Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nü tamamladıktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar Eğitimi Grafik Ana Sanat Dalı’ndan mezun olmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Master programını 2016 yılında tamamlayan sanatçı, 2015 yılında Almanya’nın Hildesheim Üniversitesi Kültür Bilimleri Bölümü’nde Erasmus değişim programı öğrencisi olarak yer almıştır. 2006 yılında gönüllü olarak başladığı Uluslarası Sinop Bienali Sinopale’den 2022 yılında en iyi sanatçı ödülü aldığı Gießen Bienali Giennale’ye kadar 15 yılı aşkındır pek çok bienal, sergi ve festivalde disiplinlerarası çalışmalarını geniş bir izleyici kitlesi ile buluşturmuştur .Sanatçı, 2022’de 3. edisyonu düzenlenen Giennale Bienali tarafından “Gießener Kunstpreis” en iyi sanatçı ödülüne layik görülmüştür. Aynı zamanda Almanya merkezli “Şeker Dutlar” adlı müzik grubunun solisti, söz ve beste yazarı olan Burçak Konukman, son yıllarda yaptığı müzik çalışmalarını akustik bir performans ile izleyicinin beğenisine sunuyor. Sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını 2017 yılından itibaren Almanya’da sürdürmektedir.


Odd Art Space

Tekirdağ Sahili, Hamamaralığı Sokak, No: 20
Süleymanpaşa/Tekirdağ

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir