Cem Yiğit Üzümoğlu’nun İlk Fotoğraf Sergisi: “Yabandaki Yalnızlar”

Cem Yiğit Üzümoğlu’nun ilk kişisel fotoğraf sergisi “Yabandaki Yalnızlar” açıldı. Sergide Üzümoğlu’nun tamamını analog fotoğraf makinesiyle çektiği 46 siyah beyaz fotoğraf yer alıyor. 25 Nisan tarihine kadar BİNA / Bant Mag. Havuz’da ziyaret edilebilen sergideki fotoğrafların satışı Bant Mag’in shopier sayfasından gerçekleştiriliyor.

Cem Yiğit Üzümoğlu- Yabandaki Yalnızlar
Cem Yiğit Üzümoğlu “Yabandaki Yalnızlar” sergisi

Oyuncu kimliğiyle bilinen Cem Yiğit Üzümoğlu, çektiği fotoğraflardan bir seçkiyi ilk kişisel sergisiyle fotoğraf severlerin beğenisine sunuyor. “Yabandaki Yalnızlar” adını taşıyan sergi, Üzümoğlu’nun analog fotoğraflarından oluşuyor.

“Yabandaki Yalnızlar”, Cem Yiğit Üzümoğlu’nun 2022 yılında çektiği fotoğraflardan yaptığı 46 fotoğraflık bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Tamamı siyah beyaz olan fotoğraflar İstanbul, Atina, Saraybosna, Girit, Üsküp şehirlerinden birbirine benzediği kadar farklı da olan yalnızları, yalnızlıkları ortaya koyuyor.

Üzümoğlu daha önce oluşturduğu bir portfolyodan yola çıkarak yalnızlık temasına odaklandığını belirterek, “Yalnızlık fotoğrafların birbirine temas ettiği bir tema. Bütün fotoğraflarda insan var ve insan: Çocuk ya da yaşlı yalnızlıkla ilişkili. Fotoğrafların bütününde hayat mağlubiyetleri, fiziksel yalnızlıklar, ölüm, oyun ve karanlık gibi bileşenler var. Tüm bu bileşenlerin genel olarak yalnızlıkla kurduğum ilişkiye yansıdığını düşünüyorum. İnsanlar olarak yalnızlığa yazgılıyız: bu hayatta yabani olana ve yabani olandan her kaçışımızda yalnızlığımıza rastlıyoruz” diye konuştu.

“Yalnızlık üzerine poietik bir sergi”

Cem Yiğit Üzümoğlu sergiye “Yabandaki Yalnızlar” adını vermesinin nedenini hem bugün içinde yaşadığımız dünya hem bu keşmekeşin içinde kendimizi koşullandırdığımız şimdi ve gelecek hem de çevresel olarak bize yabani gelen tüm insanlar olarak belirtti. 2000’e yakın siyah beyaz analog fotoğraf arasından seçim yaptığını söyleyen Üzümoğlu, “Bu seçim sürecinde belli bir temaya bağlı kalmak yerine fotoğrafların bana çağrıştırdığı duygular ve fikirler üzerinden ilerledim. Nitekim başlarda hiç uymayacağını düşündüğüm fotoğraflar gün geçtikçe bütüne uygun hale geldi ve sonuçta yalnızlık üzerine poietik bir sergi ortaya çıktı” dedi.

BİNA / Bant Mag. Havuz’da gerçekleştirilen “Yabandaki Yalnızlar” sergisi 25 Nisan’a kadar her gün 13.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Fotoğraflar ise Bant Mag’in shopier sayfasından satın alınabilir.

Cem Yiğit Üzümoğlu Hakkında

Oyunculuk kariyerine televizyon ekranında başlayan Cem Yiğit Üzümoğlu, birçok tiyatro oyunu ve dizi/film projesinde yer aldı. 2017 yılında Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülü”ne layık görülen Üzümoğlu, 2022 yılında da Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü aldı. Fotoğrafa ilgisi çocukluğunda başlayan Cem Yiğit Üzümoğlu fotoğraflarını analog fotoğraf makinesiyle çekiyor.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir