Chanel Miller’ın Dünyayı Sarsan Taciz Davasını Anlattığı “Benim Bir Adım Var” Kitabı Çıktı

Stanford Üniversitesi’nin kampüsünde uğradığı cinsel tacizle hayatı bir gecede değişen Chanel Miller’ın, dünyayı sarsan taciz davasının gerçek hikâyesini kaleme aldığı ödüllü kitabı Benim Bir Adım Var, Epsilon logosuyla raflarda yerini aldı! Yaşadığı tacizi anlattığı ve farklı bir isimle internette yayınladığı yazıyla milyonlarca kişiyi etkileyen Miller, Kaliforniya yasalarında değişikliklere yol açtı, davadaki yargıcı koltuğundan etti ve insanlara kendi saldırı deneyimlerini paylaşma cesareti verdi. Failleri korumaya yönelik önyargılı bir kültüre ışık tutan Benim Bir Adım Var, cinsel saldırı hakkındaki düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirecek, neyin kabul edilebilir olduğuna dair inançlarınıza meydan okuyacak ve şifanın çalkantılı gerçekliğini dürüstçe ortaya serecek.

“Benim Bir Adım Var” Kitap Kapak
“Benim Bir Adım Var”

Epsilon, Chanel Miller’in tüm dünyada çok ses getiren Benim Bir Adım Var adlı kitabını Dilara Dilmen’in çevirisiyle okurlara ulaştırıyor. 2019 Kaliforniya Kitap Ödülü, 2020 Dayton Edebiyat Barış Ödülü ve 2019 Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü’ne layık görülen kitap aynı zamanda Goodreads Okur Ödülü Adayı oldu.

Chanel Miller’ın hayatı bir gece Stanford Üniversitesi’nin kampüsünde cinsel tacize uğradığında değişti. Başta bütün dünya onu Emily Doe ismiyle tanıyordu. Davası için yazdığı yazı BuzzFeed’de yayınlandığında milyonlarca kişiyi etkilemiş ve harekete geçirmiş, dünya çapında pek çok dile çevrilmiş, Kongre’de okunmuş, Kaliforniya yasalarında değişiklik yapılmasına ilham vermiş ve davadaki yargıcı koltuğundan etmişti; ama en önemlisi insanlara ilk kez kendi saldırı deneyimlerini paylaşma cesareti vermişti.

Chanel Miller (Photo-Mariah Tiffany)
Chanel Miller (Photo-Mariah Tiffany)

Artık Chanel Miller, Emily Doe ismini bir kenara bırakıyor, yaşadığı travmayla ve kelimelerin gücüyle ilgili hikâyesini anlatmak için kimliğini geri alarak “Benim Bir Adım Var” diyor. Yargılama sırasında yaşadığı utancı, mağdurların en iyi senaryolarda bile karşılaştıkları baskıyı tek tek gözler önüne seriyor. Hikâyesi, failleri korumaya yönelik önyargılı bir kültüre ışık tutuyor, en savunmasız olanları yüzüstü bırakmak için tasarlanmış adalet sistemini suçluyor ve nihayetinde, ıstırabı arkada bırakıp dolu dolu ve güzel bir hayat yaşamak için gereken cesareti aşılıyor.

The Guardian gazetesi kitabı “Saldırıya uğramış çok sayıda kişiden deneyimlerini kendilerine saklamalarını ve bir başkasının potansiyelini korumak için acılarını küçültmelerini isteyen bir dünyada, Benim Bir Adım Var okurlardan yazarın göz kamaştırıcı, küçülemez varlığını hesaba katmalarını istiyor,” sözleriyle anlatıyor. Chanel Miller’in ilham veren çarpıcı hikâyesini kaleme aldığı Benim Bir Adım Var, Epsilon logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.