Denef Huvaj “Aramızdaki Deniz” Sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi’nde

Her sürgünün şimdinin kapısında bekleyerek bir geçmişle yüzleşme mücadelesine dönüştüğü zamanlardayız. Kuzey Kafkasya halklarının bir buçuk asırı deviren sürgün ve soykırımını yıldönümünde geçmişten şimdiye taşınıyor. Denef Huvaj, Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkasya halklarından oluşan diasporayı içeriden deneyimliyor. Sanatçının, sürgünü soyut bir dille anlattığı sergi, geçmişe bir keşif yolculuğu eşliğinde yersiz yurtsuzluk, ayrılık acısı, belirsizlik, ölüm korkusu ve kayıplara odaklanıyor.

Denef Huvaj "Aramızdaki Deniz" Sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi'nde
Denef Huvaj “Aramızdaki Deniz” Sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi’nde

Sergide iki kıyıya ayrılan fotoğraflar, iki karşı yakada birbirlerinin hikayeleriyle, özlemleriyle büyümüş köy sakinlerinden oluşuyor. Adige Cumhuriyeti’nde bulunan Penehes ve Afıpsıp köylerinden 1864 yılında Anadolu’ya gönderilen ve üç ayrı köye dağıtılan (Karaçalılık, Muratlar, Balıklıdere) köylüler 158 yıl sonra bu sergide bir araya geliyor.

Aramızdaki Deniz sergisi 5-29 Mayıs tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi sergi salonunda izleyicileriyle buluşacak. Geçmişte bir Aşkenaz Sinagogu olarak bilinen Schneidertempel, İstanbul’un tarihsel açıdan kozmopolit bir merkezi olan Galata’da, kültürel mirasıyla bu coğrafyada var olan farklı kültürleri temsil eden ve aynı zamanda korunabilmiş mimarlık örneklerinden biridir. Yeniden yaşama kazandırılan bu sinagog, sürgünü anlatan bir sergiye ev sahipliği yaparak kültürler arası köprü kurma özelliğini sürdürüyor.

Sergide Denef Huvaj, bir görsel hikaye anlatıcısı olarak fotoğraflarıyla sürgünden kalanlara bakarken, coğrafyasından, kültüründen, ikliminden, geçmişinden koparılan bir halkın ilelebet dinmeyecek ayrılık acısının meskeni olabileceğini anlatıyor.

Sergi, Pazartesi günleri kapalı, diğer günler ise 11.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Sergiye giriş ücretsizdir.

Küratör: Eda Yiğit


Schneidertempel Sanat Merkezi

Felek Sokak N:1 Karaköy / İstanbul, Türkiye

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.