Dünya’nın En Büyük Ebru Sanatı Rekoru Artİstanbul’da

Dünya’nın En Büyük Ebru Sanatı Rekoru Artİstanbul Feshane’de Kırılacak

Nilüfer Dinçer
Nilüfer Dinçer

Ebru sanatçıları Kubilay Eralp Dinçer ve Nilüfer Dinçer, dünyanın en büyük kâğıt ebrusunu hayata geçirmek için rekor denemesi yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı’na bağlı Turizm Müdürlüğü’nün destekleriyle yapılacak deneme, 29 Mart Cuma akşamı saat 20.30’da Artİstanbul Feshane’de gerçekleşecek.

11 ayın sultanı Ramazanın gelmesiyle İstanbul sokaklarında ayrı bir heyecan yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı (İBB Kültür) sayesinde şehrin 10 meydanı Ramazanın ruhuna uygun etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Çocuk oyun alanları, konserler, atölyeler, Kavuklu ile Pişekar, Karagöz ve Hacivat, meddah gösterileri, maskotlar, jonglör, tahta bacak, yüz boyama, illüzyon gösterileri, renkli bando ve iftarda ikramlar ve daha pek çok etkinlik sayesinde mahallelerde bir panayır havası yaşanıyor. 29 Mart’ta bunlara yeni bir heyecan daha ekleniyor. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye katılan ebru sanatçıları Kubilay Eralp Dinçer ve Nilüfer Dinçer İBB Turizm’in desteğiyle dünyanın en büyük ebru çalışmasını hayata geçirecek.

22 metrekarelik bir ebruyla rekor denemesi

Kubilay Eralp ve Nilüfer Dinçer 29 Mart Cuma akşamı saat 20.30’da Artİstanbul Feshane’de 22 metrekare ölçülerinde bir ebru yapacak. Guinness Rekorlar Kitabı verilerine göre, kâğıt üzerinde tescillenen dünyanın en büyük kâğıt ebrusu 16,5 metrekare ölçülerinde. Sanatçılar, İBB Kültür’ün ramazan etkinlikleri kapsamında daha büyük bir ebru çalışması yaparak, yeni bir rekor kıracak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar