Eda Çığırlı’nın “Hafıza” Sergisi Sekiz Artı Bir’de

Eda Çığırlı, Hafıza
Eda Çığırlı, Hafıza

“Her hikâye bir coğrafyanın parçasıdır. Her düş bir insana, her insan ise bir doğuma gebedir. Suya yazılıp okunamayan düşler gibidir zaman… İnsan zamanın içinde kurak topraklara benzer. Uykusunda, hayat ile ölümü kucaklar.”

Bu sözler düşünce ve düşlerinden aldığı ilham ile ilk solo sergisi “Hafıza”yı izleyenler ile buluşturan Eda Çığırlı’ya ait. Kağıt üzerine yaptığı kolaj tekniğindeki eserleri ile tanınan Eda Çığırlı, belleğinde çıktığı seyahatleri bu yöntemle ifade biçimlerine taşıyan bir sanatçı. Hafızasından çağırdığı imgeleri, kolajlar eşliğinde somutlaştıran sanatçı “Hafıza” sergisinde bu defa süreç ile sonuç arasında duran çift taraflı bir ayna görevini üstlenmiş.

“Düşler” serisi işte bu sonuç olarak sanatseverlerin karşısındaki yerini almış. İzleyici, 50cm x 35cm boyutlarındaki, sade, yalın ve güncel bir anlatım diline sahip çalışmaların karşısında, kendi düş dünyasına doğru sürüklendiği bir kapının eşiğinde duruyor. “Düşler” serisi Eda Çığırlı’nın, kentli insanın düş dünyasına dokunduğu yansımalarından sadece biri üstelik ilki de değil. Asıl olan yansıması “Hafıza”da saklı…

Aynanın bu ilk yani öteki tarafı sanatçının hafızasına, kendi geçmişi ve topraklarına uzanan bir dizi öykünün kalıntılarına bakıyor. Eda belleğine yaptığı bu yolculuğu, aile bireylerinin dönem fotoğrafları üzerine yaptığı dijital manipülasyon ve kolajlar yardımıyla sunarken aynı zamanda izleyiciye, bambaşka öykülere sahip aile bireylerini tanıttığı bir izlek de sunuyor. Sanatseverleri, Anadolu’nun bir köyüne, bir ailenin öyküsünün başladığı evin salonunun tam da ortasına davet eden Eda Çığırlı, bu davet eşliğinde birbirinden uzak coğrafyalarda yaşayan bu aile bireylerini İstanbul Kalamış’da, Galeri Sekiz Artı Bir’de tekrar bir araya toplamış da oluyor.

“Hafıza” sergisi ile Eda Çığırlı, hem kendisi üzerinden toplumsal belleğimize bir izdüşüm bırakıyor hem de izleyiciyi uğurladığı zamansız ve mekansız seri “Düşler” ile bu anlatının, sanatseverlerin hafızasında kalıcı bir yer edinmesine olanak sağlıyor.

Koray Arman


Galeri Sekiz Artı Bir

Zühtüpaşa Mh, Nida Çk. Sk. No:2, 34724 Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar