EKAV’dan Balkan Naci İslimyeli Anısına SergiEKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, 14 Nisan’da aramızdan ayrılan Çağdaş Türk Sanatının önemli isimlerinden Balkan Naci İslimyeli’yi 20 Eylül doğum gününde özel bir seçki ile Ekavart Gallery’de anıyor. Sanatçının ardından veda mısraları gibi okunan “Geçerken” başlıklı şiiri de bu serginin üst başlığını oluşturuyor. Erkan Doğanay küratörlüğünde hazırlanan, sanatçının çeşitli dönemlerinden yapıtların yer alacağı sergide ayrıca daha önce sanatçının hiçbir sergisinde görülmemiş, ilk kez izleyici ile buluşacak eserleri de izlenebilecek.

Türkiye ve dünya sanatından Balkan Naci İslimyeli, bir sanat yolcusu olarak ürettiklerini ardında bırakarak geçip gitti. Yakınları, öğrencileri, dostları ve sanatsever takipçileri olarak onun bu tutkulu yolculuğunu izledik. 1970’li yıllarda “Mapushane Resimleri” ile başlayan sergilemeleri, ardından “Suya Çizilmiş Şeyler”, “Bir Yıkımın Mimarisi”, “Gece Yüzleri”, “Gezginler”, “Pentimentolar”, “Sahipler”, “Hava Su Toprak Ateş”, “İz”, “Deli Gömleği”, “Sır”, “Söz”, “Ressamın Sözleri”, “Suç”, “Suret”, “Deja Vu”, “Matah”, “Zifir” “Hatırla” ve diğerleri…

EKAV’dan Balkan Naci İslimyeli Anısına Sergi
SURET: Sanatçının 300 yıllık uykusunun resmidir. 167×105 cm / Tuval üzerine Karışık Teknik / Mix Media on Canvas / 1998

Sergi sürecinde düzenlenecek sanatçıyı yakından tanıyan dostlarının katılacağı panel ve söyleşilerin yanı sıra Keman Virtüözü Cihat Aşkın’ın Balkan Naci İslimyeli’ye ithaf ettiği besteler de Cihat Aşkın tarafından icra edilecek. Balkan Naci İslimyeli evrensel nitelikte ve netlikte entelektüel donanıma sahip bir sanatçıydı. Anlatım ve biçim düzlemlerinde hep yeninin izinde olan İslimyeli, bilgelikle inşa ettiği yaşam sahnelerinde geçmişten geleceğe uzanan sonsuz bir yenilenmenin olduğunu anımsatır izleyiciye. Sanat denilen o uçsuz bucaksız alanın, güçlükleri kadar zengin olanaklarının da olduğunu geniş malzeme kullanımıyla sergiler.

Balkan Naci İslimyeli, multidisipliner bir sanatçıydı; resimden heykele; fotoğraftan video art’a, edebiyattan tiyatro oyununa; sinemadan sahne tasarımına dek pek çok alanda yapıtlar üretti. İçinde biriktirdiği insani duygularını naif kelimelerle buluşturan hassas bir şairdi; duyduğu bir haber ya da yaşadığı bir olay, sevdiği birilerinin ya da kedisinin kaybı; ezilenler, ötekileştirilenler, kadınlar, çocuklar, haksızlıklar, hukuksuzluklar onun dizelerinde sanatsal bir eyleme dönüştü.

Bilginin paylaşımına inanan bir eğitimciydi; öğrencileriyle kurmuş olduğu samimi iletişim diliyle “onlara öğretmenlik yapan adam” rolü oynamak yerine, gerçek bir arkadaşlık, rehberlik yaparak usta-çırak ilişkisi modeliyle bütün tecrübesini aktardı. Gerek okulda gerek atölyesinde, sanat projelerinde, yayınlarda, hatta sosyal medya hesaplarında bilgi aktarımına devam ederek onları destekleyen, cesaretlendiren, sanat hayatına hazırlayan usta’larıydı.

Kültürel birikime inanan bir koleksiyonerdi. Yaşanmışlığı olan objeler, eşyalar, fotoğraflar, kostümler, biblolar, heykeller, camaltıları, hatlar ve daha pek çok başlıkta biriktirdikleri ile gerek kendi gerekse toplumsal geçmişin izlerini sürebildiği hikayeleri bugüne ve yarına taşımayı görev edinmişti.

Balkan Naci İslimyeli’nin aramızdan ayrılması ile iyi bir dostu, iyi bir arkadaşı, iyi bir rehberi, iyi bir arşivciyi, iyi bir entellektüeli, iyi bir sanatçıyı kaybettik.

“Geçerken” sergisi 8 Ekim 2022 tarihine kadar Ekavart Gallery’de görülebilir.

Küratör: Erkan Doğanay
Proje Koordinatörü: Gülfem Dedeoğlu

Açılış 20 Eylül Salı 15:00 – 19:00 saatleri arasında Covid-19 önlemleri çerçevesinde gerçekleşecektir.


Ekavart Gallery

The Ritz-Carlton Hotel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu, Taksim/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir