Elif Feyza Türkmen, “Son Moda” Başlıklı Sergisiyle Mekan Blogspot’da

Mekan Blogspot, Elif Feyza Türkmen’nin “Son Moda” başlıklı kişisel sergisine 22 Haziran-05 Temmuz 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Elif Feyza Türkmen, “Son Moda” Başlıklı Sergisiyle Mekan Blogspot’da
“Son Moda” Sergi Afişi

Elif Feyza Türkmen, serigrafi baskılarından oluşan sergisinde “gaz maskesi” aracılığıyla geçmişte yaşanmış, şimdide yaşanan ve gelecekte yaşanacak olan “kendini koruma” ve “hayatta kalma” istencine odaklanıyor. Türkmen, deneyimlenmiş ya da algıda seçilmiş olan kimyasal savaşlar, çevre kirliliği ve Covid-19 pandemisi gibi yaşamı tehdit eden süreçlerde ortaya çıkan kendini koruma ve hayatta kalma istencini “gaz maskesi” aracılığıyla görünür kılıyor. Türkmen, şov mantığıyla karşımıza çıkarttığı gaz maskelerinde; korku ve acı hissini umutsuzluk, mutsuzluk ve çaresizlik olarak görünür kılmaktan çok, hayatta kalmanın bir mekanizması olarak ele alıyor.

Türkmen, hem üretim biçimi olan serigrafi tekniği ile hem de tekrar mantığıyla oluşturduğu sergi düzenlemesinde; izleyiciyi “çoğaltma” ve “tekrar” kavramlarıyla birlikte düşünmeye teşvik ediyor. Sergide, “korku” ve “acı” normalleşerek yaşam istencinin bir mekanizmasına dönüşüyor, yaşam istencinin ise insan varoluşunda sonsuz, doyumsuz ve kesintisiz bir çabayla içgüdüsel olarak ortaya çıkması sorgulanıyor.

Yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma birçok sergide yer alan sanatçının eserleri 22 Temmuz’dan itibaren 14.00 – 18.00 saatleri arasında görülebilir.

Elif Feyza Türkmen

1984 Almanya doğumlu sanatçı, 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Baskı Sanatları Anasanat Dalı’nda yüksek lisansını, 2017 yılında Baskı Sanatları Anasanat Dalı’nda Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı. Sanatçı, Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta ve atölye çalışmalarını sürdürmektedir.

Mekan Blogspot

Sanatın üretim, etkileşim, dolaşım ve paylaşımına katkıda bulunmak amacıyla, kar amacı gütmeyen ve Balıkesir merkezli bir çağdaş sanat mekanı olarak 2017 yılında kurulan Mekan Blogspot; bir sanatsal kullanım alanı olarak internet ortamında işleyen blogspot mantığını yine aynı ad ile fiziksel bir mekana taşımayı hedeflemektedir.


Mekan Blogspot

Hasan Baba Çarşısı, Kat:5/452 Balıkesir/Türkiye

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar