Engelsiz Filmler Festivali’nden Müzik ve Sesleri Sinemayla Buluşturan Seçki: Oditoryum

Engelsiz Filmler Festivali’nden Müzik ve Sesleri Sinemayla Buluşturan Seçki: Oditoryum

Sinemaseverlerle 11-17 Ekim 2021 tarihleri arasında dokuzuncu kez buluşmaya hazırlanan Engelsiz Filmler Festivali’nin bu seneki programı belli olmaya devam ediyor.

Klasikleşmiş seçkilerinin yanı sıra programını her yıl farklı seçkilerle zenginleştiren Festival’in bu yılki yeniliklerinden biri de; müzik ve sesin dönüştürücü gücüne odaklanan filmlere kulak vererek, dünyanın farklı coğrafyalarında müziği ya da sesi merkezine alan hikâyeleri izleyeceğimiz “Oditoryum” seçkisi olacak.

Derin yağda kızaran bir trompet nasıl ses çıkarır?

Bir trompeti derin yağda kızartırsanız nasıl ses çıkarır? Hele ki bunu Brexit’e yanıt olarak yapıyorsanız? Oditoryum seçkisinin ilk filmi Gürültü Senfonisi (A Symphony of Noise) ile, istisnai müzisyen ve besteci Matthew Herbert’in zihninde bir yolculuğa çıkacağız. Yönetmen Enrique Sánchez Lansch’ın Matthew Herbert’e 10 yıl boyunca eşlik ederek çektiği, dünya prömiyerini bu yıl Nisan ayında CPH:DOX Festivali’nde yapan filmde, Herbert’in gündelik sesleri birer sanat eserine nasıl çevirdiğine tanıklık edecek, müziği ve dünyayı daha önce hiç dinlemediğimiz şekilde dinleyeceğiz. Ünlü yönetmen Ridley Scott’a film müzikleri yazan, Oscar ödüllü Muhteşem Kadın (A Fantastic Woman) gibi filmlerin müziklerini yapan ve 30’dan fazla albümü olan Matthew Herbert’in özgün bir süreçle ürettiği müziği merak edenler Gürültü Senfonisi’ni (A Symphony of Noise) kaçırmamalı.

Feminist bir punk ikonunun portresi: Lydia Lunch: Savaş Asla Bitmez

Seçkinin diğer filminde 1970’lerin New York yeraltı sahnesine ineceğiz. ABD’li ünlü bağımsız film yapımcısı Beth B, Lydia Lunch: Savaş Asla Bitmez (Lydia Lunch: The War is Never Over) filmi ile 70’lerin sonunda New York’un No Wave ikonu olan Lydia Lunch’a son turnesinde eşlik ediyor ve hem sanatçı, hem de sanatçının birlikte çalıştığı kişilerle yaptığı röportajlar aracılığıyla, onun kışkırtıcı ve sınırları zorlayan müziğini ortaya koyuyor. Seks, arzu, erkek baskısının kurbanı olmayı reddetmek gibi konularda lafını sakınmayan, çekici ve cesur Lydia Lunch’ın sürükleyici bir portresini izleyeceğiz.

Oditoryum seçkisinde yer alan iki film de, Türkiye’deki ilk gösterimlerini Engelsiz Filmler Festivali’nde gerçekleştirecekler.

Tüm Gösterimler Ücretsiz

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.