ENKA Sanat’tan Istanbul Fringe Festival’e Destek

30 yılı aşkın süredir sanata katkılarını çok yönlü olarak sürdüren ENKA Sanat, Istanbul Fringe ile iş birliği yaparak, bu yıl 21 – 27 Eylül tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek festivalin açılış etkinliği sponsoru oldu. Dijital olarak gerçekleştirilecek festivalin açılış performansı Hâl / Status, 21 Eylül akşamı saat 21.00’de ENKA Sanat’ın katkılarıyla Istanbul Fringe Festival’in YouTube kanalından yayınlanacak.

ENKA Sanat’tan Istanbul Fringe Festival’e Destek
ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu

ENKA Sanat’ın temel amaçlarından birinin, alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçıların üretimlerine katkıda bulunarak, bu üretimleri yediden yetmişe çok sayıda izleyiciyle buluşturmak olduğunu belirten ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu “Bu amaçla, dünyanın pek çok kentinde gerçekleştirilen ve ilk kez geçtiğimiz yıl İstanbul’a taşınan, sahne sanatları alanında böylesine önemli bir festivale katkı sağlamak istedik. İçinde bulunduğumuz olağan dışı koşullar bizlere, sanata ve sanatçılara verilecek her tür desteğin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Bu vesileyle tüm sanatseverleri, 21 Eylül’de festivalin Youtube hesabında gerçekleşecek dijital yayını izlemeye, sanatçılara destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

Bu yıl online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival 2020, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 16 ekibin performansları, 21-27 Eylül 2020 tarihlerinde YouTube, Zoom, WhatsApp ve diğer sosyal medya mecralarından ücretsiz olarak gösterecek. Işıl Bıçakçı Dance Projects’in Hâl / Status performansı ile başlayacak festivaldeki tüm gösteriler, açılışın ardından erişime açılacak ve hafta boyunca festivalin YouTube sayfasından izlenebilecek.

“Hâl / Status” – Işıl Bıçakçı Dance Projects – Türkiye
Koreografi: Işıl Bıçakçı
Performans: Demet Aksular, Emre Olcay, Ferhat Güneş, Ozan Akgün

Açılış performansını takip etmek için: FringeIstanbul

ENKA Sanat ile ilgili güncel bilgiler için, enkasanat.org , facebook @enkakultur, twitter- instagram @enkasanat adresleri takip edilebilir.

ENKA Sanat Hakkında

ENKA Sanat, kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerine, 1984 yılında, sanatın farklı dallarından başarılı sanatçılara ENKA Bilim ve Sanat Ödülleri’ni vererek başladı. İlk etkinliğini, Açıkhava Tiyatrosu’nda 1989 yılında düzenledi. 1999 yılında mekânlarına önce Oditoryumu, ardından 2002 yılında Sanat Galerisi’ni ekleyerek hem etkinliklerini çeşitlendirdi hem de programını tüm yıla yaydı. Bugüne dek, 300’den fazla konsere, 360’dan fazla tiyatro oyununa, 120’den fazla sergiye, 300’e yakın film gösterimine, 50’den fazla dans ve performans gösterisine ev sahipliği yaptı; 7.000’e yakın sanatçıyı, 60.000’den fazla sanatseverle buluşturdu.Bugün, düzenlediği etkinliklerde sahne sanatları, müzik, sinema, plastik sanatlar gibi farklı sanat dallarından yenilikçi örnekleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ederken, alanında duayen sanatçıların yanı sıra genç yeteneklere de kapılarını açıyor. Faaliyetlerini ENKA Vakfı çatısı altında sürdüren ENKA Sanat, aynı zamanda geliştirdiği çeşitli iş birlikleri ve sponsorluk çalışmaları ile kurumlara destek sağlıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.