Erişilebilir Gösterimler İçin Minimum Kota Uygulaması Tanıtım Filmi Yayında

Sürdürülebilir Sinema
Erişilebilir Gösterimler

Puruli Kültür Sanat tarafından, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III altında gerçekleştirilen Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi kapsamında çekilen Erişilebilir Gösterimler İçin Minimum Kota Uygulaması tanıtım filmi yayınlandı.

Erişilebilirlik uygulamalarının sinema salonlarında ya da etkinliklerinde gösterilen filmlere belirli bir kota oranında dahil edilmesine ve bu sayede erişilebilir gösterimlerin yaygınlaştırılmasına dikkat çekmek amacıyla çekilen tanıtım filmine Puruli Kültür Sanat’ın web sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

Minimum kota uygulamasına dair proje kapsamında planlanan bir diğer aktivite ise 30 Kasım 2021 tarihinde çevrim içi olarak düzenlenecek Erişilebilir Gösterimler İçin Minimum Kota Uygulaması Toplantısı olacak. T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra parlementerler, erişilebilirlik alanında ve sinema sektöründe faaliyet gösteren kurum ve STK temsilcilerinin katılacağı toplantıda; sinemaya erişim koşullarının eşit bir şekilde sağlanması için minimum kotanın nasıl uygulanabileceği, atılacak ilk adımların neler olması gerektiği üzerine tarafların fikir alış verişi yapmaları hedefleniyor.

Bu yıl Nisan ayında başlayan Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi, 15 aylık uygulama dönemi boyunca sinema ve erişilebilirlik alanında çalışan tarafları bir araya getirerek bir diyalog zemini oluşturmayı, sinemaya erişimin önündeki engelleri tanımlamayı, bu engellerin nasıl bertaraf edilebileceği üzerine ilgili aktörlerle fikir alış verişi yaparak çözüm üretmeyi ve engellilerin sinemadaki temsillerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Tanıtım filmi
Erişilebilir versiyon

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.