Filmmor ve Documentarist Koronavirüs Nedeniyle Her Gün Ücretsiz Çevrimiçi Gösterimler DüzenliyorKoronavirüs salgını nedeniyle pek çok festival iptal edilirken, Filmmor ve Documentarist her gün online olarak yeni bir film yayınlama kararı aldı.

Hayatın her alanında etkisini hissettiren “Covid 2019” salgını nedeniyle sinema seyircisinin sayısında ciddi bir düşüş yaşanırken, önümüzdeki dönemde düzenlenmesi planlanan pek çok festival ve etkinlik de iptal edilmek ya da ertelenmek zorunda kaldı. Salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kalan festivallerden biri de 16 Mart’ta İstanbul’da başlaması planlanan 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali oldu.

Festivalin Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüsün yayılması kontrol altına alındıktan sonra düzenleneceği belirtilirken, online festival etkinliklerinin devam edeceği açıklandı. Nitekim öyle de oldu. İnsanların salgın nedeniyle eve kapandığı bu dönemde festival ruhunu online platformlarda yaşatan Filmmor, her gün ücretsiz bir film yayınlamaya başladı.

Filmmor

Filmmor online gösterimler kapsamında ilk gün İsyan-ı Nisvan filmini sinemaseverler ile buluştururken, ikinci gün de 70-80-90 Masum Küstah Fettan izleyicilerin beğenisine sunuldu. Her gün 16:00’da paylaşılan filmler, bir sonraki gün 16:00’ya kadar izlenebiliyor.

Documentarist

Dünyanın dört bir yanından belgeselleri sinemaseverlerle buluşturan Documentarist de aynı şekilde salgın nedeniyle her gün yeni bir filmi izleyicilerle paylaşıyor. Docomentarist’in online seçkisinin odağında gezegenimizin mevcut durumu hakkında düşünmeye sevk eden yapımlar yer alıyor.

Documentarist ilk gün Yann Arthus-Bertrand imzalı İnsan – Human (2015) belgeselini izleyicilerle paylaşırken, ikinci gün seçilen film Lübnan yapımı Geride Kalanlar – Mayyel ya ghzayyel (2016) oldu.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.