GalataPerform’dan Sezona Bir Yeni Oyun Daha: Fairflyİspanya’nın genç ve ödüllü oyun yazarı Joan Yago’nun “Fairfly” adlı oyunu 23 Ekim Pazar 21.00’da DasDas Açık Sahne’de prömiyer yapıyor.

Fairfly
Fairfly

Günümüz iş dünyasındaki acımasız rekabete, start-uplar ve girişimcilik kültürüne ironik bir bakış açısı getiren “Fairfly”, girişimlerin ortaya çıkışı ve girişimcilik kültürü hakkında bir komedi. Kendi işinizi kurmak, kaderinizin kontrolünü elinizde tutmanıza gerçekten izin veriyor mu? Arkadaşlık ve iş el ele gider mi? “Fairfly”, kendi şirketini kurmaya götüren motivasyonları sorguluyor ve bir iş projesinin ilk hayali ile gerçeklik arasındaki boşluğu bolca mizahla ortaya koyuyor. Katalan oyun yazarı Joan Yago’nun kendi ekibi La Calòrica ile kaleme aldığı Mark Levitas’ın yönettiği oyunda, Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ ve Barış Gönenen rol alıyor.

Oyunun okuma tiyatrosu ve söyleşisi geçtiğimiz sene Yeni Metin Festivali 10 kapsamında Cervantes Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleşmişti ve yine bu sene değerli işbirlikleriyle GalataPerform’un sahneye taşıdığı oyunun prömiyeri 23 Ekim Pazar 21.00’da DasDas Açık Sahne’de gerçekleşecek. Oyun ayrıca 28 Ekim Cuma saat 20:30’da Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu sahnesinde izlenebilir.

Girişimcilik Kültürüne İronik, Sert ve Komik Bir Bakış

Otuzlu yaşlarındaki dört beyaz yakalı arkadaş, çalıştıkları şirketteki idari kesintiler nedeniyle işlerinin tehdit altında olduğunu görüyor. İlk iş, işlerini savunmak için savaşmak oluyor ancak daha sonra yıllar önce sahip oldukları parlak fikri gerçeğe dönüştürmeyi teklif ediyorlar. Yazarımız Joan Yago, karakterleri ve izleyicileri 5 yıllık bir fikir geliştirme sürecine taşıyor. Yago’nun neoliberal söylem, başarı ve çok para kazanma takıntısı hakkında dramla komediyi harmanladığı Fairfly, aynı zamanda girişimcilik balonunun, yeni başlayanların ve önerdiğimiz şey ile yaptığımız şey arasındaki mesafenin sert eleştirisi.

İspanya’nın Genç ve Ödüllü Oyun Yazarı Joan Yago

Institut del Teatre de Barcelona oyun yazarlığı ve yönetmenlik derecesine sahip, oyun yazarı, senarist ve yönetmen La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago, İspanya’nın öne çıkan ödüllü yazarlarından. Yago’nun yazdığı oyunlar şöyle: Entrevistes breus amb dones excepcionals, Fairfly, You say tomato (2016 Serra d’Or Ödülü), Un Lloc Comú (2014 Ciutat d’Alzira Ödülü), Bluf (2014 Quim Masó Ödülü), Sobre el fenomen de les feines de merda, Aneboda, La Nau dels Bojos (2012 Adrià Gual Ödülü), L’Editto Bulgaro, Martingala, No sóc Dean Moriarty o Feísima enfermedad y muy triste muerte de la reina Isabel I (2010 Escènia Ödülü).

Künye
Yazan:
Joan Yago & La Calorica
Çeviren: Seniz Coşkun Adıgüzel
Yöneten: Mark Levitas
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Kostüm Tasarımı: Merve Ertan
Müzik Tasarımı: Bucan Ekin Şimşek
Uygulayıcı Yapımcı: Nezih Cihan Aksoy
Yapım Asistanı: Furkan Güder
Işık Operatörü: Umut Rışvanlı
Ses Operatörü: Elmas Eliçe Çetinöz
Reji Asistanları: Ceren Köse – Emrecan Karakurum
Fotoğraf: Volkan Erkan
Oyuncular: Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ, Barış Gönenen

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir