Gate 27 ve SU GENDER İş Birliğinde Yeni Bir Konuşma Serisi

Gate 27 Su Gender
Gate 27 X Su Gender, Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler

Uluslararası konuk sanatçı programı Gate 27, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU GENDER) iş birliğinde yeni bir konuşma serisi düzenliyor.

Gate 27’nin 2023 yılı konukları Maja Bekan, Nour Shantout ve Dominique Hurth, Gate 27 ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nin beraber düzenlediği söyleşi programında izleyiciyle bir araya geliyor. Toplumsal cinsiyet, feminizm ve göç alanlarında çalışmalarını sürdüren konuk sanatçılar, Merkez’in bu alanlardaki çalışmalarından yararlanarak Gate 27 ve Sabancı Üniversitesi arasında yeni bir iş birliği fırsatı yaratıyor.

Ahu Antmen ilk etkinlikte sanatçı Maja Bekan ile söyleşiyor

Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler isimli etkinlik serisinin ilk oturumu, 8 Haziran 2023 Perşembe günü 18.30’da Karaköy Minerva Han’da Gate 27’nin konuğu Maja Bekan ile İngilizce olarak gerçekleşiyor. Cinsiyet ve Sanat Üzerine Söyleşiler I: Maja Bekan etkinliğinin kolaylaştırıcılığını ise Gate 27 Danışma Kurulu üyesi ve Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahu Antmen üstleniyor.

5 Haziran- 16 Temmuz 2023 tarihleri arasında Gate 27’de ağırlanan sanatçı Maja Bekan, Türkiye’deki güçlü kadın figürleri üzerine araştırma ve röportajlar gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Bir yandan da uzun süredir “kolektif yakınlık” teması etrafında şekillendirdiği pratiğinin bir uzantısı olarak, birlikteliğin çeşitli halleriyle kolektif yakınlığın toplumsal ve politik dönüşüm üzerindeki rolü üzerine çalışmayı hedefliyor. Bu alanlardaki bulgularını, performans sanatını bir araç olarak kullandığı çeşitli atölyeler düzenleyerek izleyiciyle paylaşmayı ve bu sürecin çıktıları aracılığıyla yeni bilgi üretimine alan açmayı planlıyor.

Etkinlik kapsamında kendi sanat pratiğini paylaşmanın yanı sıra Ahu Antmen’in sorularını yanıtlayacak olan sanatçı, farklı izleyicilerle bir araya gelerek benzersiz yaşam deneyimlerini çalışmalarına dahil etmenin yollarını arıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar