Gözde İlkin’in “Emanet Zemin” Adlı Beşinci Solo Sergisi artSümer’de

Gözde İlkin’in .artSümer’deki 5. kişisel sergisi ‘Emanet Zemin’ 14 Eylül Çarşamba günü izleyiciyle buluşuyor.

Gözde İlkin, Doğumlarını hatırlayanlar, 2022
Gözde İlkin, Doğumlarını hatırlayanlar, 2022 farklı boyutlarda doğadan toplanmış parçalar ve kumaş ile işleme

Gözde İlkin’in artSümer’deki beşinci solo sergisi Emanet Zemin bir yandan üç boyuta yayılan, esnetilmiş bir manzara resmi, bir yandan da ses ve hareket için bir sahne. Ateş, su, toprak ve havadan şamil bu mekân belki içine yerleşilen bir motif, belki de zihnimizde bir mağara. Burası aynı zamanda evsiz taşlara yuva, sürüklenmiş dallara ve dansçılara vardiya, çatlaklara bir dua. Emanet Zemin’de gözleri kapatıp rüya görmek, kulak misafiri olmak, hareketlenmek kadar köklenmek de serbest; maksat Gaia’yla temaşa.

Emanet Zemin sergi boyunca belli aralıklarla Aslı Öztürk’ün koreografisiyle aktive olacak; zeminin sesleri Berke Can Özcan’a ait. Serginin küratörü ise Duygu Demir.

Gözde İlkin Hakkında

Gözde İlkin, toplumsal kimliği, toplumsal süreçleri temsil eden ve bir hafıza nesnesi haline gelmiş olan masa örtüsü, perde, çarşaf gibi yerel buluntu kumaşlarla çalışır. Kumaş üzerine yaptığı motifler ve çizimler, günümüzün kültürel bilgilerini, siyasi ve sosyal ilişkilerini, toplumsal cinsiyet konularını betimler. Ait olmanın yollarını keşfetmek için doğanın izini sürer. Doğadan ilham alan formları, bitkileri, hayvanları ve insanları birbirine yakınlaştırarak iyileştirici ile dönüştürücü etkilerin izini sürer.

Gözde İlkin (1981, Kütahya) 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini, 2012 yılında ise Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Seçilmiş kişisel sergileri arasında “Tek Başına ve Hep Birlikte”, artSümer, İstanbul (2019); “Kökler Konuştukça Çatlaklar Derinleşir”, MAC VAL Müzesi, Vitry-sur-Seine, Paris (2019); “Örgütlü İkamet”, Galerie Paris-Beijing, Paris (2019); “Tuzak”, Gypsum Gallery, Kahire (2016) ve “Lekeli Mülk”, Françoise Heitsch Gallery, Münih (2015) bulunur.

Seçilmiş karma sergileri arasında “Venedigsche Sterne”, (Küratör: Susann Wintsch), Bündner Kunstmuseum, Chur-İsviçre (2022); “Rooted Beings”, (Küratörler: Bárbara Rodríguez Muñoz ve Emily Sargent), Wellcome Collection, Londra (2022); “12th Survival Kit Festival”, (Küratörler: Övül Durmuşoğlu ve Joanna Warsza), Latvian Centre for Contemporary Art, Riga, Letonya (2021); “UnNatural History”, (Küratör: Invisible Dust), Herbert Art Gallery and Museum, Coventry, İngiltere (2021); “Bilinçler Yükselir, Ruhlar Birleşirken”, 13. Gwangju Bienali (Küratörler: Defne Ayas ve Natasha Ginwala), Güney Kore (2021); “İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar”, (Küratörler: Susanne Weiß, Inka Gressel ve Öykü Özsoy), İstanbul Modern, İstanbul (2019); “İyi Bir Komşu”, 15.İstanbul Bienali, (Küratör: Elmgreen ve Dragset), Pera Müzesi, İstanbul (2017); “Spaceliner”, (Küratör: Barbara Heinrich), Arter, İstanbul, (2015) ve “Hyper Real: The Passion of the Real in Painting and Photography”, (Küratörler: Susanne Neuburger ve Brigitte Franzen), MUMOK, Viyana (2010) yer alır.

İlkin, Water Mill Center, New York; IASPIS Konstnärsnämnden The Swedish Arts Grants Committee, Stokholm; MAC VAL Museum, Vitry-sur-Seine, Paris; Pioneer Works, New York; Cité Internationale des Arts, Paris ve Künstlerhaus Bremen’de misafir sanatçı programlarına katıldı. 2006-2013 yılları arasında Atıl Kunst sanatçı inisiyatifinde yer aldı. Gözde İlkin çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.


artSümer

İstiklal mahallesi, Piyalepaşa bulvarı, Baruthane Deresi Sk. No:32/A, 34440 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar