Gülten Bumin “Unlimited Borders” Sergisi

Gülten Bumin “Unlimited Borders” Sergisi
Gülten Bumin “Unlimited Borders” Sergisi

Mira Koldaş Sanat Galerisi ve Sanat Danışmanlığı 29 Nisan 2023 tarihinde 16.00-19.00 arasında gerçekleşecek olan Gülten BuminUnlimited Borders” Solo Sergi açılışına sanatseverleri davet ediyor.

Ankara’da klasik ile çağdaş sanatı sanatseverler ve koleksiyonerlerle buluşturmak amacıyla kurulan Mira Koldaş Art Gallery’de, Gülten Bumin “Unlimited Borders” solo sergisinde sanatçı, estetik ve yalın bir anlatımla yüreklere dokunmayı amaçlar. Işığın etkisiyle zıtlıkları vurgulayarak toplumdaki fasit döngüyü izleyiciye sunmak hedefindedir. Geometrik formlarla desteklediği çalışmalarında erkek egemen olan toplum yapısına eleştiri getirerek, kadının bir birey olarak görülmesinin gerekliliğini vurgular. İlgilendiği birkaç konu temelde toplum baskısı, ırk ve cinsiyet ayrımcılığını eleştiriye dayanır. Bu konuda izleyici ile buluşturan Gülten Bumin “Unlimited Borders” 25 Nisan – 8 Mayıs 2023 tarihleri arasında sürecek olan solo sergi, Yıldızevler Mahallesine bağlı Şehit Mustafa Doğan Caddesi üzerinde 41/A numaralı adresinde gerçekleşiyor ve sanatseverleri bekliyor.

Sanat tarihi boyunca sanatçılar iki temel konuyu işlemişlerdir: Biri ölüm diğeri ise özgürlük. Sanatçının çalışmaları bu iki kavramın sınırları ile ilgilidir. Sanatçı, insanı ve yaşamı değerli kılan şeyin özgürlük olduğuna yürekten inanır. ‘’Bilinmesi gereken, özgürlük olmadan hiçbir şey yapamayacağımız, gelecek adaleti de, geçmiş güzelliği de kaybedeceğimiz. Ancak, özgürlük insanları yalnızlıktan kurtarabilir, kulluk bir yalnızlar kalabalığı içinde gezer.’’ demiştir Albert Camus. Ona göre özgürlük, bu dünyadaki kötülük ya da adaletsizlikleri ortadan kaldırmak için bir başkaldırı ahlakı olarak tanımlanır. Sanat ile başkaldırmanın ortak noktası, yaşamak için yaratmak gerekliliğidir.

Özgürlük tanımından yola çıkarak yaptığı çalışmaları; ötekileştirilenlerin, özellikle de kadınların, belirli rolleri üstlenmek zorunda bırakılıp, bir birey olarak kabul görmek yerine toplumsal ve siyasi alanda sınırlandırıldığı gerçeğini kapsıyor. Bu bağlamda sanatçının amacı; toplumsal önyargılara bir eleştiri getirebilmek dileğiyle, kadının yeterince özgürleşememesini, kısıtlanmasını ve yalnızlaştırılarak toplumdaki yerini sorgulamasını sergilemektir. Özgürlük kavramına zıt ve paralel olarak resimlerinde baskın olan bir diğer duygu sıkışmışlık ve sınırlandırılmışlık duygusudur. Bireyin bu döngüden kurtulmayı isteyip istememesini veya cesaretinin olup olmamasını inceler.


Mira Koldaş Sanat Galerisi

Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Cad. 41/A. Mira Koldaş Art Gallery. Çankaya/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar