Gurbette Hasret Projesi, 17 – 31 Aralık Tarihleri Arasında KOLİ Art Space’de

KOLİ Art Space, 17 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında, Türkiye’den Almanya’ya göç eden kadınların öykülerini müzik aracılığıyla anlatan Gurbette Hasret projesi sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gurbette Hasret; özlemin, kişisel değişim ve dönüşümün hikayesidir. İllüstrasyonlar ve müzikal hikaye anlatıcılığı bu zorlu ve mücadele dolu öyküye eşlik eder.

Kornelia Binicewicz (Ladies on Records), Türkiye’den Almanya’ya göç eden kadınların duygusal yaşantılarına odaklandı ve kişisel özlem anlatılarını dinledi. Kadınların biyografik ve müzikal anıları, zorlu bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçmelerine yardımcı olan şarkılara işlendi. Gizem Winter da göçün bireysel ve müşterek deneyimlerinden çıkan hikayeleri resimledi.

Böylece, bir illüstratör olarak Gizem Winter’ın göç eden kadınların anılarından yola çıkarak ürettiği illüstrasyonları ve bir antropolog olarak Kornelia Binicewicz’ın bu kadınlarla yaptığı röportajları “Gurbette Hasret” projesinde bir araya gelerek, kadın göçünün anlamlı anlarını yakalamaya çalışan kayıtlar oluşturdu. Gurbette Hasret sergisi, 17- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında KOLİ Art Space’de izlenebilecek ve 25 Aralık 2021 saat 21.00’de Ladies on Records ve DJ İpek eşliğinde Sound Talk ve “dinleme partisi” gerçekleşecektir.

Sergi ve müzik etkinlikleri, Goethe Institut İstanbul ile birlikte Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60. yılı anısına oluşturulan Gurbette Hasret projesinin birer parçasıdır.

Sergi: 17 Aralık – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında 13:00-18:00 saatleri arası gezilebilecektir.

Müzik etkinliği: Sound Talk ve “dinleme partisi” Ladies on Records ve DJ İpek ile 25 Aralık 2021, saat 21.00’de KOLİ Art Space’de.

Gizem Winter Hakkında

Ankara doğumlu Gizem Winter, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu, Köln merkezli illüstratör ve tasarımcıdır. Çoğunlukla etkinlik afişleri, albüm kapakları, baskı tasarımları, editoryal illüstrasyonlar ve daha yakın zamanda figüratif bir mini heykel serisi üzerinde çalışıyor. Almanya, Portekiz ve Türkiye’de çeşitli sergilere katıldı. Köln’deki küçük atölyesinde tam zamanlı freelance olarak çalışmalarına devam etmektedir. gizemwinter.com

Kornelia Binicewicz Hakkında

2015’te kadınların ürettiği yerel müziği araştırmak amacıyla Türkiye’ye yerleşen, Polonyalı bir müzik araştırmacısı ve antropolog. Türk saykodelik ve popüler müzik tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla, Türk müziğinin oluşumunda kadınların rolüne yeni bir ışık tuttu. Eski plak şirketleriyle (Elenor, Türküola, Uzelli, Şah Plak) çalışarak müzik derlemelerinin küratörlüğünü üstlendi (“Turkish Ladies. Female Singers from Turkey 1974 – 1987” / Sony Müzik Türkiye). ladiesonrecords.com

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar