ha:ar Yeni Eserleriyle Londra’da

Geçtiğimiz aylarda çalışmalarıyla Contemporary İstanbul’da karşımıza çıkan sanatçı ikilisi ha:ar (heykeltıraş Hande Şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkın) şimdi de Londra’daki sergileriyle sanatseverlerle buluşuyor. 13 Ocak- 12 Şubat 2021 tarihleri arasında Londra’nın önemli galerilerinden JD Malat Gallery’de gerçekleşecek olan sergide ikilinin “Pulse: Electric Mannerism” başlığı altında sergilenen üretimlerine plastik sanatlar ile yeni medya teknolojisi arasındaki kesişimi keşfettikleri yeni çalışmaları dahil oluyor.

“Pulse: Electric Mannerism” serisi Ankara’da başladığı yolculuğuna Venedik ve Milano’nun ardından Contemporary İstanbul kapsamında İstanbul’da devam etmişti. Şimdi ise sanatçıların aynı zamanda temsil edildikleri galeri olan JD Malat Gallery’de (Londra) geniş kapsamlı bir seçkiyle yer buluyor. Son sergilemelerinde olduğu gibi ha:ar’ın üretimlerine heykeltıraş ve yeni medya sanatçısı Hande Şekerciler’in ecstasy adlı heykel serisinden eserlerler eşlik ediyor. Seçki dahilinde ha:ar’ın ilk defa karşımıza çıkacak eserleri arasında light box çalışmaları, NFT’leri ve ilk örneğini Contemporary İstanbul’da gördüğümüz videoları yer alırken Hande Şekerciler’in de yeni heykelleri merak uyandırıyor.

ha:ar’ın çalışmaları, Rönesans ve Barok dönemlerinin büyük ustalarını, geçmişi yeniden yorumlayan bir dizi kompozisyon ile fiziksel ve sanal bir ortamla ilişkilendirerek keşfediyor. Maniyerist bir etki öneren ha:ar‘ın çalışmalarının her bir ögesi mistik pozlarda tasvir edilirken, Barok resmini anımsatan bulutlarla çevrili dramatik bir bedensel gerilim ile karakterize ediliyor. Sanatçıların benimsediği teknoloji, izleyicinin önünde durmak ya da estetik deneyimin odak noktası olmak niyetinde değil; daha ziyade, yeni anlamların keşfedilmesine yardımcı oluyor. İnsanlığın yarattığı medeniyetle, ürettiği teknolojiyle ve varoluş biçimiyle çatışma konularına odaklanan sanatçı ikilisinin sergisinde İmkansız Heykeller serisinden işleri yer alıyor. Serinin yeni parçası olan video çalışma da fuar kapsamında ilk kez izleyicilerle buluşmayı bekliyor.

“Geçmişi bugünün merceğinden yeniden yorumlamak, kendi zamanımızı anlamamıza nasıl yardımcı olur? Postmodernist referans noktalarının kaybıyla karşı karşıya kaldığımızda, kendimizi yönlendirmek için geçmişimizle yeniden bağlantı kuruyor ve vizyonumuzu, günlük hayatı giderek yaygınlaşan teknolojik boyuta taşıyan bir geleceğe dönüştürüyoruz.”

ha:ar’ın üretimleriyle diyalog kuran Hande Şekerciler’in heykelleri, dijital ve somut gerçekliklerin yansımalarını araştırıyor. Sanatçı, Rönesans yankısına dalmış görünen bir insan figüründen yola çıkarak, öznelerin kimliğini altüst ederek, onları saç ve giysi gibi karakterize edici unsurlardan arındırıp özgürleştiriyor. Böylece izleyici bedenleri anonim olarak, herhangi bir sosyal yapının ötesinde görme fırsatı yakalıyor.

Toplumsal meselelere heykel perspektifinden yaklaşan Hande Şekerciler’in figürleri Helenistik ve Rönesans sanat eserlerinden ilham alıyor. Kıyafet, saç, cinsiyet gibi detaylardan arındırılmış bronz heykeller, çelişkili ve farklı ruh hâllerini yansıtıyor. Sanatçının “farklılığı” sıradanlaştıran yaklaşımı, kimliksiz figürler üzerinden ütopik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Fiziksel detayların ve varlığın ötesine geçerek yaşanan an, duygu ve ruha şahitlik etmeyi öneriyor.

Sergiye ayrıca ha:ar ve Hande Şekerciler’in çalışmalarından görsellerin ve özel metinlerin yer aldığı bir kitap eşlik ediyor. 800 edisyonlu, özel baskı kitaba çok yakında J.D.Malat Gallery ve ha:ar internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Künyeler:
Impossible Sculptures no.27
166 cm x 200 cm CGI
UV printed glass mounted on computer controlled light box
3 Physical + 1 NFT Editions
2021

ecstasy no:33
47 x 34 x 39 cm
6+1 edition
Özel kimyasal patina uygulanmış bronz
2021

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar