Hüsamettin Koçan, Atölyesinin Belleğiyle Bodrum’daHüsamettin Koçan, Atölyesi’nin Belleği ile 11 Ağustos’ta Bodrum Mausolos Sergi Salonunda izleyici ile buluşuyor: Sanatçın atölyesi onun yüreği, beyni ve çağıdır diyen Koçan’ın sergisi, 1 ay boyunca izleyicilerin ziyaretine açık olacak. Sergi mekânında Hüsamettin Koçan, Tamer Levent’le 12 Ağustos’ta Sanatın Merkezi İnsan, 14 Ağustos’ta ise Kıymet Giray’la Sanatçının Atölyesini konuşacak.

Hüsamettin Koçan, Atölyesinin Belleğiyle Bodrum’da
Hüsamettin Koçan, “Atölyemin Belleği” sergisinden

Hüsamettin Koçan, Bodrum Mausolos Sergi Salonu’nda açılan Atölyenin Belleği sergisi ile düşüncelerini ve görüşlerini paylaştı:

Sanatçının atölyesi beynidir, kalbidir ve içinde yaşadığı dünyadır. Dönüp dolaşıp tüm bu birikimleri uygulamak için bir mekâna ihtiyaç duyar, o mekân da sanatçının atölyesidir. Bu nedenle de ‘Atölyenin Belleği’ sergimde tanıklıklarımı izleyiciyle olanaklar ölçüsünde paylaşmak istedim. İzleyici bu sergide daha çok bir gölgeyle, farklı malzemeyle, Anadolu kültürü ile karşılaşacak. Elbette bastırılmış sözler, yalnızlıklar, suskunluklar, korkular ve insanı en derinden anlama çabası bu gölgenin yolculuğuna katılmış olacak.”

Benim atölyem söz ve malzemenin yolculuğuna tanıktır: ‘Sanat Tır’ projesiyle Diyarbakır, Van, Erzurum, Bayburt, ‘Sanat Çadır’ projesiyle İzmit’te deprem sonrası rehabilitasyona destek, Alanya tersanesinde, Çankırı tuz mağarasında ve Baksı’da sergiler ve ‘Genç Etkinlik’ gibi etkinliklerle kuşaklar ve coğrafyalar arası yolculuklara mekân olmuştur atölyem.

Geleneksel tuval resminden, yeni malzeme deneyimlerine doğaya, doğadan gelen çamura, yaprağa, muma ve endüstriden gelen silikona oradan kiç malzemelere ve yüksek teknolojinin imkânlarına temas eden izleri takip eden bir yolculuktan söz eder atölyem.

11 Ağustos 2022 Perşembe günü sanatçının dönemlerinden seçilmiş çeşitli teknikteki işleri kendisi de hafıza mekân olan Bodrum Mausolos Sergi Salonunda saat 19.00’da açılacak sergi bir ay ziyarete açık olacak.

Sanatçının bu sergide farklı dönemlere ait 37 yapıtı yer alacaktır.

Hüsamettin Koçan sergi mekânında Tamer Levent’le 12 Ağustos’ta Sanatın Merkezi İnsan, 14 Ağustos’ta ise Kıymet Giray’la Sanatçının Atölyesini konuşacaklar. Konuşmalar izleyiciye açıktır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.