Hüseyin Aksoy’un ‘‘Kuşların Uğrak Yerleri’’ Adlı Sergisi Ferda Art Platform’da

Hüseyin Aksoy, Gün doğumundan gün batımına tüm topraklar, 2022, C-print fotoğraf
Hüseyin Aksoy, Gün doğumundan gün batımına tüm topraklar, 2022, C-print fotoğraf

Hüseyin Aksoy’un ‘‘Kuşların Uğrak Yerleri’’ adlı kişisel sergisi 19 Ekim – 23 Kasım 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izleyiciler ile buluşuyor.

Sanatçının solo sergisinde bir manzaraya bakışımız ve bu manzaraya nereden baktığımız, bugünkü Orta Doğu sınırlarını belirleyen İngiliz ajan ve arkeolog Gertrude Bell’in arşivi üzerinden yeniden anlamlandırılıyor. Aksoy sergisinde farklı disiplinlerde ürettiği eserleri ile kültürel tahribat kavramını, bu kavramın temsiliyetine dayalı tarihsel anlatılarını ve sömürgecilik söyleminin anlatı inşasını inceliyor. Bell’in hikayesinde ilgilendiği konu olarak yaşadığı bölgenin sınırlarına dikkat çeken Aksoy, bu bağlamda ‘hayali coğrafyalara’ bakarak kültürlerarası ilişkiler, mülksüzleştirilmiş topraklar ve bu toprakların arkeoloji meselesi üzerine eğiliyor. Sergide resim, video, kolaj ve yerleştirme gibi disiplinlerde oluşan işler kurmaca dil içerisinde tekrar bir kurgu yaratmaya çalışıyor.

‘‘Kuşların Uğrak Yerleri’’, 23 Kasım tarihine dek Ferda Art Platform’da ziyaret edilebilir.


Ferda Art Platform

Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 Teşvikiye Şişli İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir