Jake Michael Singer, Kuş Heykelleri İle Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda

Jake Michael Singer Bennu Stasis Sergisi
Bennu Stasis: Aydınlıkta Yeniden Buluşacağız

Güney Afrikalı genç sanatçı Jake Michael Singer’ın özgürlük ve esaret, düzen ve kaos arasında bir metafor oluşturan dev soyut kuş heykelleri “Bennu Stasis: Aydınlıkta Yeniden Buluşacağız” enstalasyonu ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda 3 Ekim’de İstanbullularla buluşuyor.

Muse Contemporary, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Güney Afrika Ankara Büyükelçiliği himayelerinde ve Fatih Belediyesi işbirliği ile tarihi Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda mega bir projeyi hayata geçiriyor. St. Antuan Kilisesi’nde düzenlenen Angel sergisi ile Türkiye’de ismini ilk defa duyuran Güney Afrikalı genç sanatçı Jake Michael Singer, iki yıl sonra İstanbulluların karşısına mekana özgü yerleştirme “Bennu Stasis: Aydınlıkta Yeniden Buluşacağız” ile çıkıyor. 3 Ekim’de kapılarını açacak olan enstalasyon Kasım sonuna kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Antik yaratılış efsanesindeki yenilenmeyi, dirilişi ve yükselen güneşi simgeleyen Bennu’ya atfen isimlendirilen projenin ana teması bölünme ve birlik, düzen ve kaos, acı çekme ve bunun üstesinden gelme arasındaki diyalogdur.

Jake Michael Singer, Kuş Heykelleri İle Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda
Bennu Stasis Afişi

Muse Contemporary Jake Michael Singer’ı Türkiye’ye davet etti

Muse Contemporary’nin kurucusu ve proje yöneticisi Ayşe Pınar Akalın projeyi şöyle anlatıyor: “İki yıldır Jake Michael Singer ve ekibimizle bu projeyi kurguluyoruz. Kararı vermemizden enstalasyonu gerçekleştirene kadar uzanan pandemi dönemi ve çalışma şartları önümüze birçok engeli beraberinde getirdi. Biz inandığımız yolda yılmadan devam ederek sanatseverlerin karşısına çıktık.”

Küratör Sinan Polvan mekana özgü yerleştirme için şunları söylüyor: “Cibali semtinde yer alan ve İstanbul’un en büyük çifte hamamlarından olan 544 yıllık Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nın seçilmesindeki amaç yapının proje için ideal bir hacim sağlamasıdır.”

13 dev soyut kuş heykeli büyük bir ekiple İstanbul’da 3 ay içinde tamamlandı

Proje için Türkiye’ye gelen Güney Afrikalı sanatçı ve Zimbabweli iki asistanı 3 ay süren yoğun süreçte Türk ustalarla birlikte çalışarak, denizcilik sınıfı paslanmaz çelik çubukların birbirine kaynak yapılmasıyla oluşan soyut kuş heykellerini ortaya çıkardılar. Jake Michael Singer, bu süreci şöyle anlatıyor: “Kullandığım çelik çubuklar daha çok çitler için üretilmekte. Bu, eserde bir paradoks yaratır; heykelin şekli özgürlük, göç ve ilahi olanın arketipi olan kuşu çağrıştırır ve çitler hapsedilme, sınır ve bölünmeyi sembolize eder. Bu heykelleri İstanbul’da oluşturduğumuz ekibin sinerjisi ile yaratmış olmaktan mutluyum.”

Enstalasyon – Özgürlük ve hapsedilme, düzen ve kaos arasında bir metafor

Enstalasyon, insan boyunda 13 kuş heykeli, yeni kesilmiş çimen kokusu, müzik ve heykelleri çevreleyen demir sazlıklar ve sanatçının bu tema çerçevesinde yaptığı resimlerden oluşuyor. Mekanın 14,5 metre yükseklikte ve 12,5 metre çapındaki kadınlar hamamı kubbesinin altına yerleştirilmiş kendi kendini taşıyan bir çelik strüktüre asılmış, kubbedeki fenerden içeriye sızan ışığa doğru yükselen helezon şeklindeki kuş heykelleri gökyüzünde uçan kuşların koreografisini ifade eder. Çürümekte olan “performans heykelleri” ise, ana enstalasyona tezat oluşturur ve akışkanlığı vurgular.

Çağdaş sanat ışığında tarihi mekanlar

Ayşe Pınar Akalın: “Enstalasyon, kolektif ve bölünmüş insanlık için; özgürlük ve hapsedilme, düzen ve kaos kavramları arasında bir metafor olarak duruyor. Göçlerin insanları kopardığı, kolektif hareket etme içgüdümüzü yitirdiğimiz bu çağda doğanın bilgeliğine, kuşların özgün ve hür süzülüşlerine ve uyum içindeki birlikteliklerine, sezgisel olarak doğru yönü bilmelerine atıfta bulunmak istedik. 2013 İstanbul Bienali’nde yaptığımız enstalasyon ile tarihi Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nın uluslararası sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan bir mekan olma işlevinin başlangıcına vesile olmaktan ve renove edilmiş bu mekana böyle büyük çapta bir çağdaş sanat projesi ile yeniden dönmekten çok mutluyum” ifadelerini kullanıyor.


Küçük Mustafa Paşa Hamamı
Yavuz Sultan Selim Mah. Müstantik Cad. No:32 Cibali, Fatih/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.