Kadına Şiddeti Erkek Gözüyle Anlatan Film NO-HAYIR YouTube’da!

Kadına Şiddeti Erkek Gözüyle Anlatan Film NO-HAYIR YouTube'da!


Yönetmen Erhan Karaca, ilk kısa film çalışması olan NO-HAYIR’ı YouTube üzerinden yayınladı.

Erhan Karaca, son dönemlerin ne yazık ki en popüler haberlerinden olan “kadın şiddetini”, bir erkeğin gözünden yansıttığı kısa filmi NO-HAYIR‘ı geçtiğimiz günlerde, YouYube üzerinde yayınladı.

Erhan Karaca, kısa filminin konusu ve olay örgüsü hakkında tarafımıza şunları şöyledi:
“Kadınlara yaşatılan olayları duyarlı bir erkek gözüyle izliyoruz. Tabii ki film kurmaca bir hikaye olduğundan duyarlıdan fazlası da var. Ancak karakteri kendi dünyasında kadınların kaderini değiştirmek isteyen biri olarak göstermek istedim. Film aslında doğrudan bu hikaye içine başlıyor yani karakterin neden böyle olduğunu bilmiyoruz. Sonrasını da bilmiyoruz. O yüzden hem bu açıdan ucu açık bir konu oldu hem de saplantılı davranışlarıyla hem sevilebilecek hem de nefret edilebilecek bir karakter yaratmak istedim.” diyen Karaca, sözlerine HAYIR’ın alt metni hakkında şunları söyleyerek devam etti: “Filme de bazı alt metinler yerleştirdim. Örneğin dilsiz bir kadın karakter görüyoruz. Kadınların bu tür olaylara ses çıkaramaması ile açıklanabileceği gibi karakterin saplantılarından biri olarak da açıklanabilir. Filmde sürekli siyah ve beyaz bir taraf var. Ana fikir olarak da kabullenme evrelerinin 5 maddesini kadına şiddeti konu alarak anlatmak istedim. İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme. Film bu evrelerin tümünü kapsamıyor, bazılarının ise sadece yanından geçiyor denebilir. Bu dönüşümü; başlangıç ve bitişi tamamlamak adına bu filmin devamını getireceğimi düşünüyorum.”

Çekimlerine 6 Haziranda başlanan film, 26 Haziran’da YouTube üzerinde yayınladı.

Karaca, NO-HAYIR’ın çekim süreci ve filmin gelecek projeleri hakkında sözlerini şunu ekledi: “Senaryo süreci filmle birlikte gelişti ama tabii ki öncesine yazılmış bir hikaye vardı. Özellikle festivaller için yaptığım bir film değil. Öncelikle ne yapabildiğimi görmek istediğim bir projeydi. Hatta bu yüzden bir ekip oluşturmadık; kamera, ışık, ses hepsi benim kontrolümdeydi. Ayrıca kurgu ve ses konusunda yine ana oyuncumuz Alican Karaköse ile beraber çalıştık. Merve Toker de dilsiz karakterimizi canlandırdı. Baştan sona teknik ekip tamamen bizdik ve bu şekilde bitirdik.”

NO-HAYIR // ERHAN KARACA

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.