Kalyon Kültür Nefes Alan Bir Dünya İçin

Kalyon Kültür Nefes Alan Bir Dünya İçin Sanatseverleri Flora Sergisine Davet Ediyor

Kalyon Kültür, Nişantaşı Taş Konak’ta devam etmekte olan Flora sergisiyle doğa ve sanat ilişkisine dikkat çekerken ziyaretçilerini nefes alan bir dünya için birlikte hareket etmeye davet ediyor. Sürdürülebilir bir gelecek için somut adımlar atmanın önemine inanan Kalyon Kültür, 16 Nisan 2022 tarihine kadar görülebilecek Flora sergisine gelen her ziyaretçi için bir fidan dikiyor. Sergiye gelerek form dolduran ziyaretçiler adına dikilecek her fidan ile Kalyon Kültür, gelecek kuşaklara daha yeşil bir dünya bırakmanın önemini vurguluyor.

Anna Ridler, Mozaik Virüs_Mosaic Virus
Anna Ridler, Mozaik Virüs_Mosaic Virus, Kalyon Kültür, Flora, Fotoğraf_Photo by Orhan Cem Çetin, 2022

Bu proje ile iklim krizinin altını çizen Kalyon Kültür, dünyamıza bir hediye sunmayı amaçlıyor. Flora sergisine paralel olarak, sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşecek projede yer alan herkes, sergi bitiminde isimlerine özel hazırlanan fidan sertifikasına sahip olabilecek.

Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde, dijital sanat alanının öncü isimleri Anna Ridler, Clement Valla, François Quévillon, Mat Collishaw, Mustafa Hulusi, Pascual Sisto, Quayola, Ryoichi Kurokawa, ve Sabrina Ratté’nin işlerini bir araya getiren Flora sergisi insanların sanat çerçevesinde doğayı nasıl yorumladığına odaklanırken, bitki tasvirleri özelinde dijital sanatçıların doğaya getirdiği yenilikçi ve değişik yorumlara eğiliyor.

Sanatın farklı disiplinlerine alan açan Kalyon Kültür’de gerçekleşen Flora, dijital sanatın çok yakın durduğu doğa teması etrafında düzenlenecek sergi serisinin ilk ayağını oluşturuyor. Serinin bir sonraki etkinliği 17. İstanbul Bienali‘ne paralel olarak Eylül ayında gerçekleşecek, günümüzün en önemli problemlerinden biri olan iklim krizine dikkat çeken ve insanların doğa üzerindeki etkilerine odaklanan İnsan Eli Değmiş (Touched by Mankind) isimli sergi olacak.

Uluslararası 9 sanatçıyı bir araya getiren sergi Kalyon Kültür’ün Nişantaşı Taş Konak binasının her iki katında ziyaret edilebilir.


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir