Kibir Ve Sanat Üzerine // Ezgi Demir

Ezgi Demir
Ezgi Demir

Kibir, özgüven olmadığı gibi tevazu da eziklik değildir ve sanat nezaket ister.

Önce kendine nazik olacaksın. Kendi kapını açacak, deliğe girmeyen anahtardan çıkarmayacaksın öcünü, yumuşakça çiğneyeceksin lokmalarını.

Yol vereceksin. Yol vermeyene de yol vereceksin. Trafikte. Eşyalara, ağaçlara, benliklere, en çok da seni sevenlere nazik olacaksın. Onları kırmayayım diye daha çok kırarak değil; nasılsa onlara bir şey olmaz diye daha çok kırarak da değil. Hakikatle nezaketi harmanlayacaksın. Bir sehpa bilecek durduk yere ayağın takılır da çarparsan, ana avrat ona küfretmeyeceğini. Ya da kendine. Önce kibar olacak; kibirdeki son -i yi -a ile değiştireceksin. Sonra sanat gibi yaşayacak ve sanat gibi var olacaksın. Bozulmuşluk içinden değil de alçak gönüllülük mertebesinden açığa çıkıveren sanat kalıcılıkla eşdeğer bir unsur olacak yaşamında.

Kibir Ve Sanat Üzerine // Ezgi Demir
Orijinal akrilik tablo: “Kibir”, Ezgi Demir, 2019

Sen, yaşamın, sanatın bütün olacaksınız. Tek.

Tam da bu yüzden kibir duygusundan açığa çıkmayan bir sanat parçası, kibirli bir sanatçının anlatımıyla vuku bulmayacak. Üstünlük kaygısı gütmeden yüksek bir değer olabileceğini anlatmadan gösterecek insanlığa. Kıymeti bilinecek.

Sanat saygı gerektirmeyecek; sanatı-n SAYGInın ta kendisi olacak çünkü.

Ete kemiğe bürünecek kavramlar :
SAYGI, NEZAKET ve DEĞER.

Duyumsayacaksın.

1982 Balıkesir doğumlu olan sanatçı Ezgi Demir, orta ve lise öğrenimini Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 2014-17 yılları arasında 800 saat Gestallt Terapi ve Metod Oyunculuk eğitimlerini tamamlayan Ezgi, 2017 yılında Londra merkezli Denise Collins, Mindfulness Eğitici Eğitmenliği almış; 2018 yılında UCLA University of California, Yoğunlaştırılmış Mindfulness Pratikleri Master Programını bitirmiş ve Uskudar Universitesi Neuro-marketing Yüksek Lisansi ( Tez aşaması ) yapmıştır. 2020 yılında tamamladığı uluslararası sertifikasyon ile “Art Terapi” ve “Duygusal Şifa” uygulayıcısıdır. Avrupa'da bini aşkın kişiye sanat ve mindfulness üzerine eğitimler düzelemiştir. Sanatçı Ezgi Demir'in Sonsuzluktakiler adlı ilk romanı 2020 yılında okuyucularıyla buluşmuştur. Aynı zamanda resim sanatı ile de uğraşan sanatçının, bugüne kadar 100 den fazla sanat eseri İstanbul başta olmak üzere, Paris, Londra, New York, Brüksel, Roma, Rotterdam gibi birçok farklı şehirde koleksiyonerler ile buluşmuştur. Halen uluslararası bir şirkette üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.