“Yormadan sev. Güzel sev.” 2.10mX1.20m // Eser: Ezgi Demir

Sanat, Meta Duygular Üzerine mi Kuruludur? // Ezgi Demir

24 Aralık 2020
“Yormadan sev. Güzel sev.” 2.10mX1.20m // Eser: Ezgi Demir

Cevabını bilmediğim sorular soruyorum. Üzüldüğün için utanıyor musun? Ya da öfkelendiğinde içten içe duyduğun üzüntünün üzerini mi örtüyorsun?

Ezgi Demir
Ezgi Demir

Gottman diyor ki, meta duygu kişinin kendisinin veya başkalarının duyguları hakkında hissettikleridir. Ebeveynlerin meta duyguları, çocuklar tarafından modellenmektedir. Ebeveynin sahip olduğu meta duygu; kabul ve empatiye dayanıyorsa, duygular gelişimin bir parçası olarak değerlendiriliyorsa ve ebeveynler güçlü duygulara empati ile yaklaşabiliyorsa, çocukların kendi duygularına yaklaşımı bu yönde olacaktır (Gottman, 1997: 71).

Sahi sen nasıl başa çıkıyorsun ? Kaçarak mı ? Daha güçlü bir şekilde mi? Mesela nasıl yetiştirildin? Duyguların zayıflık belirtisi olduğunu mu öğretti annen, baban ? Büyüklerin? Anneannen “-ay çok güldük, ağlamayalım” mı dedi büyük kahkahaların ardından? Duygularına negatif mi yaklaştın ? İşte tam da bu örnekte olduğu gibi. Yoksa aksine büyüt duygularını, sakla duygularını, abartma duygularını, abart duygularını mı dendi sana ?

Duygulara verdiğimiz tepkileri değiştirebilmek için hangi duyguyu hissettiğimizi bilmemiz gerekiyor en başta. İşte tam burada karşımıza “meta duygular” çıkıyor. Peki nedir bu meta duygular ? Dört ana kategoride tanımlanıyorlar :

  • Negatife Negatif meta duygu ( mesela üzüldüğün için utanmak )
  • Negatife Pozitif meta duygu ( mutlu olduğun için suçluluk duymak gibi )
  • Pozitife Pozitif meta duygu ( rahatladığın için umutlanmak gibi )
  • ve Pozitife Negatif ( öfkelendiğin için mutlu olmak gibi ).

Duygulara çeşitli tepkiler veriyoruz. VE bu tepkileri dönüştürmek için öncelikle temelde hangi duyguyu hissettiğimizi bilmemiz gerekiyor. “Erkek adam ağlamaz, toparlan” diye buyrulan bir evde yetiştiyseniz, uzun yıllar sonra hala duygularınızı kendi kendinize tanımlayamıyor olabilirsiniz.

“Ben hissetmenin neresindeyim?” diye merak ediyorsan üç ana başlıkta inceleyebilirsin kendini :

I.Duygusal farkındalık
II.Duyguları ifade etme
III.Duyguları düzenlemek

Her aşamada kendini tanıma yolculuğunda farklı farklı dersler alabilirsin. Sanat, ilk aşamada hayatımıza giriyor ve tam da ikinci basamakta dile geliyor. Sanat icra etmek en güzel sublimasyon. Bir nevi başa çıkma metodu… Aktaramadıklarını aktardığın, hissedemediklerini gösterdiğin bir kendinle başbaşa kalma anları bütünü…

Gelelim en baskın duygulara…

Tüm duygulanımlar arasında en güçlü duygu korku… Biraz şaşıracaksın belki ama bununla başa çıkacağın duygu “cesaret” değil. Çünkü cesaret korku kadar kuvvetli çıkmıyor içinden. Korku onu alt eder ilk hamlede. Çok kuvvetli ve derin bir duygu.

Peki ne yapacaksın ? Korkuya karşı değil de, korkuya rağmen yol alırsan o zaman kurtulabilirsin bu ele geçirişten. Bu da ne demektir? Barışmaktır. Önce kendi duygunla, seni bütünüyle farklı bir enerjiye taşıyacak olan ancak barış olabilir. Kocaman bir sevgi belirir ardından. Korku kadar sıkı sıkı sana bağlanan bir duyguyu cesaretle aşamazsın. Barış ile aşabilirsin. Ve sevgiyle…

Sanatı yaşamaya, yaşamının tamamını sanatla bütünlemeye başladığında olan da kendinle barışmaktır artık. Kendine savaş açarak yaptığın sanat ile kendinle barış içinde ürettiğin de farklılaşır. Şöyle bir düşününce, kim bilir sanatçıların çıraklık dönemleri bütünüyle kendine kavgayken, ustalığı belki de bu korkuyu aşmak ve en başta bu içsel savaşa son vermektir?

2020, Ekim. İstanbul. “Kendine Ait Bir Oda”

Ezgi Demir

1982 Balıkesir doğumlu olan sanatçı Ezgi Demir, orta ve lise öğrenimini Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 2014-17 yılları arasında 800 saat Gestallt Terapi ve Metod Oyunculuk eğitimlerini tamamlayan Ezgi, 2017 yılında Londra merkezli Denise Collins, Mindfulness Eğitici Eğitmenliği almış; 2018 yılında UCLA University of California, Yoğunlaştırılmış Mindfulness Pratikleri Master Programını bitirmiş ve Uskudar Universitesi Neuro-marketing Yüksek Lisansi ( Tez aşaması ) yapmıştır. 2020 yılında tamamladığı uluslararası sertifikasyon ile “Art Terapi” ve “Duygusal Şifa” uygulayıcısıdır. Avrupa'da bini aşkın kişiye sanat ve mindfulness üzerine eğitimler düzelemiştir. Sanatçı Ezgi Demir'in Sonsuzluktakiler adlı ilk romanı 2020 yılında okuyucularıyla buluşmuştur. Aynı zamanda resim sanatı ile de uğraşan sanatçının, bugüne kadar 100 den fazla sanat eseri İstanbul başta olmak üzere, Paris, Londra, New York, Brüksel, Roma, Rotterdam gibi birçok farklı şehirde koleksiyonerler ile buluşmuştur. Halen uluslararası bir şirkette üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Tales From The Loop
Önceki

“Döngü” İle Başım Büyük Dertte

Serkan Kaçmaz
Sonraki

Portfolyo: Serkan Kaçmaz

Kaçırmayın!

Dayım, 1999

Tayfun Pirselimoğlu Filmleri İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema, “Yönetmenlerle Buluşma” serisinde bu yıl Tayfun Pirselimoğlu’nu
Başak Topkaya

Portfolyo: Başak Topkaya

2019 – İstanbul Üniversitesi, Müze Yönetimi, Yüksek Lisans2017 – Eğitim