Magnesia Antik Kenti’nin Çağdaş Sanatla Buluşması

Sanatçı Genco Gülan, Aydın, Germencik sınırlarında yer alan Magnesia Antik Kenti’nde, BE Contemporary’nin temsiliyetini üstlendiği bir dizi çağdaş sanat projesi sergileyecek. Organizasyon kapsamında Magnesia Kazıları Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih/Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir, antik kentteki çalışmaları konu alan bir konferans verecek. KUSAV’ın desteği ile caz sanatçısı Sibel Köse dörtlüsü (piyano – Uğur Güneş, kontrbas – Volkan Hürsever, davul – Ateş Tezer) keyifli bir konserle sahne alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aydın Valiliği ve Aydın İl Kültür ve Turiz Müdürlüğü’nün izinleriyle Magnesia Antik Kenti’nde düzenlenecek bu özel etkinliğin ana sponsorluğunu BORUSAN OTO A. Ş. üstlenecek.

Genco Gülan
Genco Gülan Magnesia Antik Kenti’nde

Magnesia Antik Kenti’nde, çağdaş sanatçı Genco Gülan’ın kazı ekibinin davetiyle gerçekleştirdiği sergi, 01 Ekim 2022, Cumartesi günü saat 17.00’de başlayacak bir seri etkinlikle izleyici ile buluşuyor.

Genco Gülan, uzun yıllardır düzenli olarak ziyaret ettiği ve sihirli bulduğu Menderes Magnesia’sı için mekâna özgü çağdaş sanat projeleri geliştirdi. Bir seneye yayılması hedeflenen projeler, Ege kültürü ve antik mirasının görünürlüğüne katkı sunmayı hedefliyor. Sanatçı, Magnesia’da yer alan Anadolu’nun dördüncü büyük tapınağı Artemis Tapınağı’yla, kazısı devam eden Zeus Tapınağı’nda birer yerleştirme ile ‘kamusal müdahale’ gerçekleştiriyor. Gülan’ın bu tapınaklarda sergileyeceği yapıtları “Kalem Aşısı” ve “Gözyaşı Seramikleri” başlıklarını taşıyor. Sanatçı, antik kentin Agora’sında alışveriş kültürünü yorumladığı işlerini sergilerken, gün yüzüne yeni çıkarılan antik Stadion’da bir video çekimine de başladı.

Sanatseverler, 01 Ekim Cumartesi günü, saat 17.00’de açılış kapsamında sanatçı ve kazı ekibi eşliğinde Gülan’ın eserleriyle tanışacaklar. 18.15’te Magnesia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Görkem Kökdemir’in Artemis Kutsal Alanı’nda, kazı çalışmalarına dair son gelişmelerle ilgili vereceği konferansla antik kentin sırlarına erişecekler. Saat 19.00’da, uluslararası üne sahip vokalist Sibel Köse bir caz konseri ile sahne alacak. Kendisine piyanoda Uğur Güneş, kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ateş Tezer eşlik edecek.
Magnesia Antik Kenti’nin çağdaş sanatla buluştuğu, antik ve güncel zamanların bir araya geldiği bu gece izleyicilere eşsiz bir deneyim sunuyor. BE Contemporary Art Gallery Genco Gülan’ın alışılageldik sergileme yöntemlerini aşan çalışmasında sanatçının yanında yer alıyor.

Program:
17.00-18.00
Genco Gülan, Çağdaş Sanat Sergi Açılışı
18.15-18.45 Doç. Dr. Görkem Kökdemir, Magnesia Antik Kenti 2021-’22 Çalışmaları Sunumu
19.00-20.00 Sibel Köse, Caz Konseri

Genco Gülan Hakkında

(d. 1969, İstanbul) İzmir ve İstanbul arasında yaşıyor ve çalışıyor. Resim, heykel, çizim, yeni medya ve performans gibi kavramsal çağdaş sanat yapıtlarının tümünü ‘fikir sanatı’ olarak tarif eden Genco Gülan, sanatçı ve teorisyendir.

İlk ödülünü 1993’te BP’den alan Gülan, 2000 yılında The New School University New York bursu, 2005 EMAF (European Media Art Festival) ödülünü alan ekipte yer aldı, 2011 The Sovereign Art Foundation Avrupa Sanat Ödülleri’nde finalist seçildi, 2015 EgeArt Usta Sanatçı ve 2019 Heykelde Yeni Keşifler Milliyet Sanat ödüllerine layık görüldü. İstanbul, İzmir, Bodrum, Berlin, New York, Zagreb ve Seoul’da solo sergiler açtı.

Yapıtları Centre Pompidou, KM (Center for Art and Media Karlsruhe), Pera Müzesi ve MAM Rio (The Museum of Modern Art in Rio de Janeiro) gibi önemli müzelerde sergilendi. Gülan, Steirishes Herbst, Ars Electronica, Mediaterra International Art and Technology Festival Atina, prog:me Brezilya, Akzente, CoBA (Contemporary Balkan Art), La Triennale di Milano, Gezici Tahran Bienali ve Bonn Bienali gibi bienal ve festivallere katıldı. Performansları ve katıldığı projeler İKSV Tiyatro, Xchange PAP (Performance Art Platform) Tel Aviv, Wunderbar New Castle, The New York International Fringe Festival, The Moving Silence Festival Atina ve Die Duisburger Akzente Kulturfestival gibi önemli festivallerde sergilendi.

Sanatçı Yale, School of Visual Arts New York, Bilgi, New York Institute of Technology, Incheon ve Köln Üniversitelerinde konferanslar verdi. Yapıtları Rhizome.org at the New Museum, İstanbul Modern, Museum Oswald, Davis Museum, Elgiz, Baksı, Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi ve Imago Mundi Luciano Benetton daimi koleksiyonlarına girmiştir. Eserleri City University New York, University of California Santa Barbara ve Teksas Rice Üniversitelerinde derslerde okutulmuş, ve sanat kitapları Metropolitan Müzesi, Salt Galata, Library of Congress gibi kütüphanelere dahil edilmiştir.

Gülan’ın kamusal yapıtları İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Arnavutköy, Ortaköy ve Levent dahil toplam beş farklı noktada bulunmaktadır. Sanatçı Pınar, Turgut Pura, Odeabank ve Batı Anadolu sanat yarışmaları jürilerinde görev almıştır. Web Bienali’nin kurucusu olan Genco Gülan, Balkan Bienali’nin danışma kurulunda, ISEA (Inter Society Electronic Arts) Singapur Uluslararası program komitesinde yer almıştır. Sanatçı Mimar Sinan, Yeditepe ve Boğaziçi Üniversitelerinde ders vermiştir. Genco Gülan’ın, EKAV koleksiyonundaki “Çikolata İmparator” (2014) isimli portresi Mary Beard’ın kaleme aldığı ve Princeton University Press tarafından yayımlanan “Twelve Caesars: Images of Power from Ancient Rome to Dalí” başlıklı kitabın seçkisi içinde yer almaktadır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir