Mahabharata Destanı’nı Mahabharata Toprak İle Devam Ediyor

Mahabharata Toprak
Mahabharata Toprak

Dünya genelindeki en büyük yoga okulu olan YogaKioo Türkiye’nin kurucularından biri olan Serra Sağra, eski felsefik yazıtlar dili olan Sanskrit üzerine Hindistan’da yoğun bir eğitim aldı ve yoganın temel metinleri üzerine uzun süre çalıştı.

Yoganın kadim bilgilerini deneyimlerinden süzerek kitaplaştıran Sağra, 2018 yılından bu yana yoğun bir şekilde çalıştığı Mahabharata Destanı üzerine odaklandı. Bu zamansız eserin daha fazla kişiye ulaşması ve destanın içerdiği bilgilerin daha anlaşılır olması amacıyla, destanı dört kitaplık bir seri halinde yazmaya başladı. Serinin ikinci kitabı olan Mahabharata Toprak’ı okuyucularla buluşturdu.

Dört Kitaplık Seri: Yoga Öğretisi Işığında Mahabharata Destanı

“Mahabharata Ateş” ile başlayan büyülü yolculuk serinin ikinci kitabı “Mahabharata Toprak” ile devam ediyor. Eski Hindistan’ın en büyük iki destansı şiirinden biri olan Mahabharata Destanı, Büyük Bharata anlamına gelen ve varoluşu anlatan en önemli kaynaklardan biri.

Görkemli geçmişinin yanı sıra bu destan, insana varoluşu anlama yolunda çok büyük farkındalıklar sunuyor. İçinde yer alan karakterlerin ve olayların her biri, insanın yaşam yolculuğunda içinden geçtiği halleri kusursuzca anlatıyor ve insanı, sınırlı bakış açısının çok daha ötesinde olan ve varoluşun kusursuz dengesiyle tanıştırıyor. Serra Sağra’nın kaleminden, günümüzde yeniden can bulan bu önemli destan; dört elementi temsil eden dört ayrı kitap olarak hazırlandı.

Mahabharata Toprak, destanın ana karakterlerinden olan Pandavalar’ın sürgünü ile başlıyor. Serra Sağra okuyucuları Mahabharata Toprak kitabında pişmanlığa doğru gidilecek bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitapta; Dört Aşama: Yaşamın Dört Evresi, Hayata Güven, Hayatı İncelikle İşleyen Kala: Her Şey Onun Oyunu, Zar Oyunu, Rişi Aştavakra ve daha birçok başlıkla Mahabharata Destanı’nın ana hikâyesi ve destanda işlenen konular yer alıyor.

Mahabharata Toprak, destanın en önemli konularını içeriyor ve bu konulara yoga öğretisinin ışığında Serra Sağra’nın özgün diliyle değiniyor. Orijinalinde binlerce sayfadan oluşan, bununla birlikte yüzlerce karakter ve iç içe geçmiş yüzlerce hikâye içeren bu büyük destanın bu anlaşılır formuyla günümüzde tekrar tezahür etmesi, içinde bulunduğumuz çağ için muazzam bir hediye. İnsanın yaşam yolculuğunun özüne hizmet edecek ve yoluna ışık tutacak eşsiz bir kaynak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar