Mamut Art Project Fiziksel ve Çevrimiçinde Başladı

Mamut Art Project 2021
Mamut Art Project 2021

Mamut Art Project’in 9. edisyonu 19 Ekim Salı günü Yapı Kredi bomontiada’nın üç farklı mekanında ve çevrimiçi platformunda başladı. Özel içerikleri ve heyecan verici seçkisiyle sanatseverlerle bir araya gelen Mamut, 31 Ekim tarihine kadar fiziksel ve çevrimiçi olarak ziyaret edilebilir.

Bu sene genişleyen sergi alanı ve içerikleriyle dopdolu bir deneyim sunan Mamut Art Project’te, 43 sanatçının eserleri ve “Dreamscapes” adı altında özel bir seçki sergileniyor.

Türkiye genelinde bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleriyle buluşturan ve süresiz danışmanlık sağlayan Mamut Art Project’in bu seneki Proje Destekçisi ise Türkiye’nin lider kripto para işlem platformu Paribu oldu.

Mamut Art Project, yeni sergi tasarımı ile pandemi öncesi ve pandeminin ilk yılında yapılan uyarlamaların bir sentezi ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Eserler, kurulduğu günden bu yana birlikte düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı teşvik eden bir platform olarak, sanatın her dalından yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’nın üç farklı mekanında ücretsiz olarak görülebilir.

43 sanatçının 300’e yakın eserinden oluşan daha kapsamlı bir seçki ise eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresi üzerinden sanatseverlerle buluşuyor. Mamut’un sosyal medya kanalları üzerinden proje süresince yayınlanacak röportaj videolarıyla sanatçılar ve eserleri hakkında bilgi edinilebilecek.

Mamut X Dreamscapes
Mamut X Dreamscapes

Mamut X Dreamscapes

Mamut Art Project 2021 edisyonunda, illüstrasyon sanatçılarının, müzikle olan kişisel bağlarından yola çıkan hayali konser afişi projesi “Dream Gigs Illustrated”’i yürüten HOOD Base ekibi ile “Dreamscapes” adı altında özel bir sergi için bir araya geldi.

+1 katkılarıyla, Hood Base küratörlüğünde gerçekleşen sergide yaklaşık 28 illüstratörün, müziğin görsel dünyasını yansıttıkları eserleri yer alacak ve çalışmaların limitli edisyonları satın alınabiliyor. Aynı zamanda, mekâna gelen ziyaretçileri Dream Gigs Illustrated projesinin devamı niteliğinde olan bir sürpriz bekliyor.

Sergi küratörlerinin anlatımıyla:
“Sizi müzikle örülü, her şeyin mümkün olduğu bir yere çağırıyoruz: ‘Dreamscapes’.
Ruhumuzda iz bırakan, bizi bir sonraki güne taşıyan, her anın eşsizliğinin altını çizen müzik bir yer olsaydı, burası olurdu.
Dreamscapes, müziğin var ettiği yer.
İllüstratörlerin kendi dilleriyle yarattıkları, müziğin görsel dünyasına bir yolculuk…”

Sergide yer alan sanatçılar: Burak Beceren, Burak Tozkoparan, Bülent Gültek, Can Dağlı, Cins, Cosmicnutz (Selin Türkü Birben), Dilara Akbal, Doğa Can Ertürk, Ece Haskan, Efe Akarca, Erdem Yıldız, Hande Koçhan, Hürkan Alcan, Kübra Su Yıldırım, Mert Tugen, Merve Atılgan, Merve Yiğit, Murat Kalkavan, Ozan Atalay, Selin Çınar, Serçin Çabuk, Somonzi, Tolga Tarhan, Tuğçe Türksoy, Ufuk Barış Mutlu, Uğur Acil, Yiğit Yerlikaya ve Vardal Caniş.

Mamut Art Project kapsamında, ayrı bir alanda sergilenecek “Dreamscapes” sergisi, Yapı Kredi bomontiada’da ve eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresinden ulaşılabilir.

Mamut Limited ile Sanatçı Edisyonları

Mamut Art Project ekibi, 9 senelik tecrübesi ile Mamut Limited (Artists’ Editions) adı altında, sanatçıların sınırlı sayıda üretilmiş, edisyonlu çalışmalarına yer verecek yeni bir projenin açılışına hazırlanıyor. İlk olarak kendi alanlarında önemli işlere imza atmış fotoğraf sanatçılarının çalışmalarına internet sitesi üzerinden erişim sağlayacak olan proje, önümüzdeki aylarda fotoğrafın yanı sıra baskılar ile üç boyutlu çalışmaları da kapsayacak.

Farklı alanlarda ve farklı tekniklerle edisyonlu eser üreten sanatçılarla çalışmayı planlayan Mamut Limited ayrıca fiziksel etkinlikler düzenlemeye, farklı iş birlikleri kurmaya ve danışmanlık hizmeti vermeye açık bir yapı olacak. Tüm Mamut ekibi, uluslararası olmasını hedefledikleri Mamut Limited’ı yakın zamanda takipçileriyle buluşturacak olmanın heyecanı içerisinde…

Künyeler:
Mamut Art Project 2021, Fotoğraf: Emir Uzun, Mamut Art Project 2021
1- Dilara Akbal, TSU!, My Home Is Where My Heart Beats, Dreamscapes Serisinden
2- Hande Koçhan, The Strokers, The End Has No End, Dreamscapes Serisinden
3- Serçin Çabuk, Menage A Trois, Conditional Love, Dreamscapes Serisinden

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar